Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Depresie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Depresie

Asta e pt prima data când intru într-o "comunitate " și vb despre problemele mele. Am ajuns sa consider că sfaturile mai multor persoane te ajuta. Am sa prezint o parte din viața mea pt a înțelege care e problema. Am 16 ani și o Luna si am o relație cu un băiat de 1 an și 2 luni.( Vb pe ascuns și ne întâlnim pe ascuns pt că am un tata așa de încuiat la mine încât l-a amenințat că îl reclamă la poliție daca mai vb cu mine) sincer eu nu prea am putut zice nimic și nici acum nu aș putea zice ceva pt că mi-e frica de el, asta e destul de grav , mi-e frica și să-l întreb dacă îmi da bani bilet.. sau când iau o nota mai mică decât 9 , face o panarama și are asteptari sa fiu numai cu 10 pe linie, crede că îs robot.. este foarte încuiat la minte , pt el nu contează decât părerea lui, ideile mele și dorințele mele îs absolut excluse, e foarte rău, vb urat, înjură , e sub orice critica. Îmi interzice absolut tot , nu-mi dă voie decât să vb cu alți băieții decât colegii mei și doar despre școală. De crede atotștiutor. Când mă uit la alte colege cum vb despre orice cu părinții lor și nu sunt așa de "sechestrate" sincer mă simt și mai nasol.. M-am saturat de tot și simt că nu mai pot suporta inca 2 ani până la 18 ani.. pot spune că am intrat în depresie, m-am închis în mine, nu mă mai pot exprima cum trebuie, de 8 luni nu am mai ieșit afară decât de 2 ori cu prietenii și restul la liceul și înapoi acasă. Am inceput sa mă tai, mă gândesc întruna la sinucidere, mă uit la filme cu sinucigași, ascult muzica depresivă. Mi-e foarte greu și nu am o alta consolare. .stimt că tuturor nu le pasă de mine. Și uneori am ajuns să mă rog să mor odată și să scap de toate.. daca poate cine să-mi de-a sfaturi ceva... Va rog.. mulțumesc..
Lidia., utilizator
Incercati sa mergeti la Protectia Copilului.
Sa va indrume la un psiholog ca sa puteti discuta cu el si sa va orienteze.
Mai puteti si sa cititi carti dar nu dupa internet pentru ca va accentueaza depresia.
Poate va recomanda oamenii niste carti.
Cand ati citit ultima oara o carte?

Cartile ajuta mult la inlaturarea depresiei.

Sunteti prea tanara ca sa va ganditi la sinucidere...
Daca aveati 80 de ani mai era de inteles...dar sa stiti ca cei la 80 de ani nu se gandesc la sinucidere ci cum sa traiasca cat mai mult...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Imi permit sa zic si eu doua vorbe. Multa lume trece printr-o perioada mai ciudata in jurul varstei de 16-20 ani .
Iar viata iti poate aduce incercari si mai tarziu
Dar sinuciderea este o solutie mai mult decat nefericita..

Da, pe la 16 ani oamenii se mai plictisesc...mai ales daca nu au libertate de miscare...
Dar...peste 2 ani o sa se miste in mod liber, fara restrictii...

Cei aflati la inchisoare ce sa mai zica...
Ea se mai plimba pe strada dar cei de la inchisoare nu se pot plimba decat in celula sau in curtea penitenciarului...si nu vad zilnic alceva decat aceleasi fete, aceiasi oamenii, acelasi peisaj...si nu ca ea care vede zilnic altceva...si se poate plimba oriunde vrea...
Pana si cei cu moral bun care au fost demnitari se deprima in aceste conditii...

Libertatea este ceva ce nu poate fi rapit, pe de alta parte...
Depinde cum este exercitata...

Cred ca nu a inteles clar ce este libertatea si cum se poate exercita...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat