avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Activitate Ramona Manea 27

Activitate Ramona Manea 27

Buna ziua . As vrea sa ma ajutati cu o problema ... sunt divortata , in urma divortului s a stabilit un program de vizita a minorului, week end ul 1 si 3 din luna plus a doua jumatate din vacante . As dori sa stiu ce fac in situatia in care eu am bilet la mare cu copilul in vacanta si tatal vine la vizita exact in acel week end ? Mentionez faptul ca tatal nu vine sa ia copilul la vizita dupa programul stabilit decat f rar iar atunci cand vine este mereu pus pe harta sau o face doar atunci cand stie ca vrem sa plecam undeva pentru a ne strica planurile . Situatia dintre noi este mereu una conflictuala , nu ii plateste pensia alimentara copilului desi l am.actionat in instanta .Exista posibilitatea sa am probleme din cauza faptului ca nu o sa fiu cu copilul acasa cand are program de vizita ? Cum trebuie sa pricedez pentru a nu avea probleme ?
Buna seara ! Doresc sa plec in concediu cu copilul la mare si am realizat ca in week endul in care com fi la mare , tatal are program de vizita . Mentionez ca tatal nu respecta programul de vizita in sensul ca nu vine decat foarte rar ... si daca vine, vine doar pus pe harta sau cand stie ca suntem plecati doar ca sa ne strice planurile. Este o stare conflictuala continua intre noi ...adica nu pot sa ajung cu el la nici un fel de intelegere . Cum sa procedez in cazul in care tatal cere copilul tocmai cand suntem la mare ? Minorul are 6 ani.
Da ..custodia se obtine foarte greu , mi a respins cererea insa de ce sa imi modifice astfel programul , daca eu nu am cerut asa ceva si tatal nu a depus nici macar întâmpinare sau cerere reconventionala ? Mi a luat dreptul de a mai pleca cu copilul meu in week end undeva de exemplu ? Eu nu mai am nici un week end liber ..practic, si daca vine si daca nu vine la vizita eu sunt obligata sa stau acasa ? Cu el nu se poate discuta sa inteleaga ...ar face orice doar sa ma plimbe pe la Politie
Tatal nici nu a depus cerere reconventionala ...nu a cerut acest program . Iar eu am cerut altceva
Se poate ca un parinte sa aiba drept la vizita in fiecare weekend ? Am cerut exercitarea autoritatii parintesti exclusiv de catre mine si modificarea programului de vizita ...in hotararea de divort a fost stabilit programul de vizita in sapt 1 si 3 de vineri dimineata pana duminica seara la ora 18 , plus a doua zi de Paste , a doua zi de Craciun . Desi am avut nenumarate dovezi ca tatal a manifestat violente asupra mea in fata copilului si il lua sub infulenta alcoolului mi a fost respins capatul de cerere privind exercitarea autoritatii parintesti . Si in plus a modificat programul de vizita in toate zilele de sambata si duminica intre orele 10-14. Este posibil asa ceva ? Adica eu nu mai pot pleca nici macar in vacanta cu copilul meu ?