avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate Daniel DRG

Activitate Daniel DRG

Răspuns la discuția Problema racordare gaze
Bineinteles ca s-au intocmit toate actele premergatoare, inclusiv proiectul.
Altfel cum credeti dvs. ca o firma specializata ar fi montat conductele fara toate aceste demersuri ?
Buna ziua,

Detin un apartament la etajul 1, iar recent am tras conductele de gaz prin afara blocului, nu prin scara, pe la usa.
Anterior am facut rost de toate semnaturile si actele necesare, insa administratorul blocului s-a trezit dupa ce am tras conductele ca nu ii convine faptul ca le-am tras prin afara blocului.

Firma de gaz care urma sa trimita proiectantul sa aprobe proiectul a fost amenintata ca va fi trasa la raspundere in instanta de catre administratorul blocului pe motiv ca... ea fiind putin sarita de pe fix nu ii convine faptul ca sunt trase prin scara anumite conducte ce vin la fereastra mea, aceastea fiind "inestetice".

Blocul detine o singura scara cu 20 de apartamente, iar o mare parte din ei nu mai locuiesc aici, deci nu am putut sa fac rost de jumatate de semnaturi + 1 ca sa ofer firmei de gaze o "garantie" cum spun ei ca sa trimita proiectantul.

As dori, prin bunavointa dvs. sa stiu ,daca in cazul in care administratorul bloculului se indreapta impotriva firmei de gaze in instanta, ce se intampla cu instalatia mea de gaze in cazul totusi va fi aprobata de proiectant?

Pe perioada judecatii voi fi debransat de la gaze? Asta presupunand ca administratorul chiar da in judecata firma de gaze.

Interesul meu este sa nu raman fara gaze in cazul in care firma va fi data in judecata si ce anume se poate intampla in cazul asta.

Mentionez ca toate conductele sunt trase in legalitate, pana in limita de 6 m inaltime, iar toate actele premergatoare instalarii conductelor au fost facute legal, insa firma de gaze inca nu a trimis un proiectant ca sa aprobe proiectul, fiindu-le teama ca administratorul ii va actiona in instanta.

Cu stima,

Daniel.
Deci, intr-un final, se poate retrage declaratia abia dupa ce s-a dispus emiterea certificatului de mostenitor?
Certificatul este emis de notar, nu ?
Declaratia am dat-o vineri, iar in weekend a fost inchis la notarul respectiv.
Am vrut sa merg luni sa retrag declaratia, insa am fost confuz in privinta a ceea ce am de facut.
E prea tarziu sa merg acum? In caz ca se poate retrage declaratia 100% dupa ce s-a emis certificatul ?
Vreti sa spuneți că numai în cauzele penale se pedepsește sau și în cele civile?


Totuși, mâine este deschis la notar, iar eu sunt confuz.
Mai pot face ceva in aceasta situație în care mă aflu?
Sa inteleg ca nu se mai poate face nimic? Decat inlocuirea declaratiei mele cu cea a unui alt martor?
Luni o sa merg la notar deoarece in weekend este inchis.
Daca s-a eliberat certificat de mostenitor cum spune dl. MihailZC se mai poate face ceva?
Buna seara!

Astazi am fost luat de un coleg ca sa ii fiu martor fratelui tatalui sau intr-o declaratie de succesiune cred. Mi-a fost spus ca trebuie sa dau doar o semnatura cum ca as cunoaste o anumita persoana.

Povestea cu succesiunea este asa: mama celor 3 frati a decedat in 2017, iar colegul asta m-a rugat sa ii fiu martor unuia dintre cei trei frati in taxa de succesiune, cum ca o cunosc pe mama decedata a acestora.
Am semnat declaratia, iar notarul ne-a spus (mie si celuilalt martor) cum ca daca nu spunem adevarul se considera marturie mincinoasa, iar pe moment nu prea mi-am dat seama cat de serioasa este treaba si am semnat declaratia.
Problema este ca eu nu o cunosc pe decedata si nici celalalt martor, deci am declarat gresit, nu am fost prea am fost constient de ceea ce fac..

Intrebare mea ar fi daca pot merge la notar sa imi retrag declaratia falsa, deoarece nu o cunosc pe decedata si stau destul de temator de astazi de cand am semnat declaratia.

Va multumesc!