avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Hopeless

Activitate Hopeless

Vreau sa stiu si eu daca pentru a-mi largi bucataria prin desfiintarea unei debarale (usa si 22 cm de perete din caramida care nu modifica structura de rezistenta a blocului) am nevoie de certificat de urbanism si de autorizastie de constructie?
Conf. Hot. 400/2003, art. 23 proprietarii au "...dreptul sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile ascociatiei si sa conteste in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata,iar presedintele este obligat sa raspunda in termen de 5 zile..."
1. Ce pot face in situatia in care presedintele asociatie refuza sa imi primeasca cererea prin care solicit explicatii cu privire la cheltuielile afisate?In general el accepta numai ce cerere vrea "muschiul"lui.Cererea poate fi trimisa prin posta?Dar unde, mai exact?Exista undeva adresele asociatilor de proprietari?
2. Exista stipulat undeva in lege care este termenul legal maxim de plata a intretinerii?Asociatia unde locuiesc eu afiseaza listele pe 15 a lunii,iar pe 25 a lunii apar deja listele cu restantierii.Este corect?Mentionez ca pe listele afisate nu apre data afisarii.
Răspuns la discuția Fondul de rulment.
Iti poate aplica penalitati chiar daca in conformitate cu Legea 230/06.07.2007 constituirea fondului de rulment nu este obligatorie?