avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Activitate Nline2003

Activitate Nline2003

Si eu tot asa am patit, pana la urma am venit in uk si dau examenele aici, mi-am gasit chirie si ceva job pana ulta mai fac si un banut,
am fost la permise Cluj de 9 ori in decursul anului si tot degeaba si in audienta la comandant am fost de 3 ori, pana la urma miau trimis dosarul la Bucuresti si asa a murit. End of my story.

Răspuns la discuția Permis anulat in Anglia
Eu am venit in uk, luna ce vine dau examenul! Si imi dau carnetul din uk inapoi.

Bogdanmarius427@yahoo.com a scris:

Buna zioa! A rezolvat cineva cu permisul sa il poata recupera din Romania va rog un raspuns !!

Răspuns la discuția Permis anulat in Anglia
Eu plec înapoi în UK sa îmi rezolv acolo, aici numa am pierdut timpul....

Opreamatius a scris:



Raz2020 a scris:

Mergi la permise cu dosaru si le zici ca vrei sa vorbesti cu comandantul ,sa ai toate foile din Anglia traduse , analizele ,psihologicu ,cazieru , sa fii înscris la o scoala si mergi la el și-i zici exact ce sa intamplat si o sa te puna sa dai redobândire , eu am dat sala pe 27 Aprilie si am luat in sfârșit am rezolvat ,acuma astept pt traseu.


Lasă-mi numărul tau te rog

Scrisoarea care ai primit-o îți spune sa predai permisul adică să îl trimiti prin posta la dvla, și să îți dai examenele din nou, asa am pățit eu. Acum sunt in Romania și ăștia de aici nu știu ce să facă inca după 5 ani, ce-l mai bine să-ți iei un avocat zic eu...

Albert Kurtyan a scris:

Ti-au cerut permisul probabil din cauza ca nu l-ai avut la tine cand te-au oprit.
Daca l-ai avut la tine si nu ti l-au luat iar acum ti-l cer probabil ca urmeaza sa il suspende sau sa il anuleze. Sau nu.
Daca il suspenda sau anuleaza, atunci se poate suspenda si anula si in Romania.

Răspuns la discuția Permis anulat in Anglia
Așa am făcut și eu dosarul, și am atașat toate actele și cele din Anglia, legalizate și traduse, și au zis că mă sună, și nimic, trebuie sa merg iară la iei, deja mi-au expirat toate actele....

Ionut-apt a scris:

Bro ... fix in aceasi situatie am fost si eu in anul 2019 cand am acumulat 6 puncte si aveam doar 1 an jumate de cand aveam permisul ...
Dupa ce mi a fost anulat permisul . Am primit plic acasa cu tot ce s a intamplat.. apoi am plecat in romania , mi am facut dosarul din nou pentru redobandire . Am fost si am tradus foile la Notar pe care mi le a trimis DVLA ul precum ca permisul mi a fost anulat
Pentru ca trebuie sa ai dovada ca esti in asemenea situtie
Dupa aia am fost la permise si le am explicat tot . Si ca vreau sa depun dosarul pentru redobandire . Am depus dosarul si mi a spus sa astept 2-3 saptamani dupa care sa revin .. dar am am asteptat o luna si ceva pana ce a luat legatura cu autoritarile din anglia si le a confirmat tot ... dupa aia mi a facut poza si mi a spus cand sunt pregatit de sala sa vin fara programare ..
sper ca ti a fost de folos . Si eu eram disperat nu stiam ce sa fac. . Dar acum il am inapoi in portofel permisul
Bafta

Eu am incercat sa fac școală și cică nu se poate pt că apar cu carnet englezesc.

cyan a scris:

Chiar daca permisul initial a fost emis de catre autoritatile din RO, acesta a fost anulat de catre cele din UK deoarece permisul era emis de ei, un lucru normal si legal.
Pentru a putea conduce in RO si in toata lumea cu exceptia UK trebuie sa obtineti un nou permis in RO urmand aceeasi procedura ca orice alta persoana care nu a detinut niciodata permis de conducere adica trebuie sa faceti scoala de soferi si sa sustineti examenul ptr obtinerea permisului de conducere.
Considerati ca obtineti permisul ptr prima oara.
Cazierul din Romania este curat in schimb in UK nu aveti dreptul de a conduce 3 ani chiar si cu alt permis obtinut in alt stat (ne)european.


Răspuns la discuția Permis anulat in Anglia
Nu am rezolvat nimic în Ro, acum la 1.02.2021 mi-a expirat interdicția din UK, tre sa sun din nou la iei in uk sa vad care ii treabă, in cel mai rău caz tre sa merg acolo sa rezolv, aici am fost de 10 ori la permise și nimic.

Eric100 a scris:

Buna. Ai reusit sa rezolvi ? Ai luat permisul din România? Si eu sunt in aceeasi situatie tot cu asigurarea .


Răspuns la discuția Permis anulat in Anglia
Macar de foloseai textul tau ai facut copy paste, a rezolvat cineva ceva?

Ionut golodin a scris:

Buna ziua, ma numesc Golodin ionut si m-am mutat in anglia acum 3 ani dupa ce mi-am luat permisul de conducere in romania, avand domiciliu in anglia a trebuit sa îmi schimb si permisul cu ce-l englezesc, in cele din urma am primit 6 puncte pentru ca am condus fara asigurare o masina care tocmai am schimbat-o cu altcineva si nu stiam ca nu este asigurata, am spus asta in instanta si nu a contat pentru care am mai primit 2 puncte, legea in anglia zice ca daca ai 8 puncte in primii doi ani duce la anularea permisului, acum eu m-am intors in romania si nu mai vreau sa ma intorc, ce trebuie sa fac aici ca sa-l redobandesc? Multumesc anticipat.

Răspuns la discuția Permis anulat in Anglia
Nimic inca am lasato balta pana la anu sa vedem, deocamdata nu am nevoie de carnet dar tot no so las asa treaba.... trebuia sa depun actele pentru redobandire dar nam mai facuto....

dennis87 a scris:

Salut
Ce ai rezolvat ?

Răspuns la discuția Permis anulat in Anglia
Eu incerc sa dau redobandire de permis in romania, am facut analizele si testu psihologic acum urmeaza sa duc dosaru iar la iei sa vedem daca ma lasa, in caz contrar fac scoala de soferi din nou