avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Activitate tepsanu

Activitate tepsanu

Interesul meu e sa am curent electric cat mai repede, 21 de zile fara curent este enorm de mult . Banuiesc ca singura solutie ca sa am curent de azi/maine este sa isi plateasca fostul proprietar datoriile iar apoi dupa 21 de zile contractul sa fie pe numele meu.

ynocentta a scris:

Solutionarea este conditionata de interesul dv
Daca puteti astepta 21 de zile incheiati contract furnizare energie electrica cu alt furnizor
Procedura de bransare,dezafectare sigiliu intra in atributiile reprezentantilor furnizorului de utilitati care la final urmeaza sa elibereze document pentru instalare contor,index,etc

Am cumparat recent un apartament iar fostul proprietar nu a platit facturile la curent electric din luna mai si prin urmare a fost deconectat pt neplata(astazi eon a pus sigiliu la contor). Eu am contactat astazi un alt furnizor pentru schimbarea titularului pe baza contractului de vanzare-cumparare, dar din cate am inteles ar dura cel putin 21 de zile procedura de schimbare. Fostul proprietar nu cred ca va plati prea curand datoriile la eon, asta ar insemna sa stau 21 de zile fara curent pana voi reusi sa fac contractul pe numele meu? Si sigiliul cine il va scoate, eonul sau furnizorul la care vreau sa fac contractul pe numele meu? Ce e de facut in cazul asta?
vreau sa cumpar un ap. care are credit ipotecar platit la zi Care sant pasii si timpul pentru a cumpara acest imobil in mod sigur?
am incercat sa vand un imobil prin contract de vanzare facut la notar, am primit 10 la suta din valoarea tranzactiei ,dar eu am platit la notar impozitul la vanzare datorat statului la valoarea integrala a contractului.(valoarea este mai mare de 450000lei) .Cum pot recupera impozitul, in conditiile in care cumparatorul a renuntat la tranzactie ?
Discuție Concesiune
O persoana fizica care are concesionat de la primarie un teren pe care are un imobil, inafara de impozitul pe cladire trebuie sa plateasca si impozit pe teren?(concesiunea este platita)
Răspuns la discuția vanzare imobi l cu ipoteca
cumparatorul renunta la tranzactie(nu are banii),dar vrea avansul inapoi pentru o impacare amiabila
am vandut prin notariat un imobil primind o parte din bani.A trecut termenul cu 3 luni de cand trebuia dat diferenta,In contractul de vanzare se specifica ca cumparatorul pierde avansul ,imobilultrece in proprietatea vanzatorului fara judecata iar radierea din cartea funciara se va face numai dupa plata integrala. In prezent la cartea funciara figureaza cumparatorul iar notarul spune sa ma adresez unui executor ,ceia ce imi pare o ilegalitate . Pe cale amiabila cere avansul inapoi, eu nu vreau. Cum redevin proprietar?