Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impozit la vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impozit la vanzare

am incercat sa vand un imobil prin contract de vanzare facut la notar, am primit 10 la suta din valoarea tranzactiei ,dar eu am platit la notar impozitul la vanzare datorat statului la valoarea integrala a contractului.(valoarea este mai mare de 450000lei) .Cum pot recupera impozitul, in conditiile in care cumparatorul a renuntat la tranzactie ?
Mergeti tot la notarul la care ati incheiat contractul de vanzare cumparare si care v-a declarat si platit la stat acel impozit.