avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters46797

Activitate ContSters46797

Răspuns la discuția Somatie de plata
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna seara,

Am urmatoarea speta:
Societatea A cu sediul in Bucuresti incheie cu societatea B cu sediul in Brasov un contract denumit "comanda transport international catre subcontractant"., prin care A subcontracta pe B pentru efectuarea unui transport international (incarcare din Germnaia descarcare in Bucuresti) Contractul a fost semnat prin fax iar originalele au fost comunicate prin posta intre cele doua societati.
Soc. B emite factura catre soc. A, factura ce devine scadenta la 45 de zile de la primirea acesteia prin posta.
Bineinteles ca ea devine scadenta si soc. A nici vorba sa o achite.
Soc. B doreste sa deschida procedura somatiei de plata dar, prevalandu-se de o clauza din contractul mai sus mentionat, doreste sa introduca actiunea la instanta de la sediul sau (din Brasov). Clauza este urmatoarea: "Orice neintelegere privind validitatea, interpretarea, plata, executarea sau incetarea prezentului contract va fi supusa spre solutionare instantelor judecatoresti de la sediul reclamantului"
Intrebare: Considerati ca poate introduce actiunea la instanta de la sediul sau tinand cont de aceasta clauza avand in vedere faptul ca procedura somatiei de plata este o procedura speciala? Clauza nu se refera oare doar la un litigiu care ar urma calea dreptului comun?
Eu tind sa cred ca avem de a face cu o competenta teritoriala alternativa si nu exclusiva, dar va rog sa ma sfatuiti daca se poate.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Avocati - CAEN 6910 sau 8423 ?
Am sa verific email-ul sa vad daca am un mail de la avocatnet.ro.
Sunt stagiar, consider ca mai am multe de invatat pana a putea sa dau sfaturi utile persoanelor de pe acest forum. Din acest motiv nu sunt inregistrat pentru consultanta.
O seara buna!
Răspuns la discuția Avocati - CAEN 6910 sau 8423 ?
Va multumesc de raspunsuri.
6910 aveam si eu completat in estimativa depusa anul trecut, dar astazi am vazut la doua colege 8423 pe declaratia lor si din acest motiv am intrebat.
O intrebare pentru avocatii de pe forum:
Dumneavoastra ce cod caen completati in declaratia privind veniturile realizate (200) care trebuie depusa la Adm.Financiara pana la data de 15 mai? CAEN 6910 - Activitati juridice sau CAEN 8423 - Activitati de justitie.
Va multumesc!
Cunosc un caz asemanator: solutia a fost deschiderea unui subcont special pentru acel transfer in care s-au virat banii. Subcontul a fost inchis dupa ce cazul a fost rezolvat.
Iti pot spune doar ca nu a fost printre primele 5 examene ca si grad de dificultate date in viata mea.
De aici, fiecare intelege ce vrea :">
Noi, romanii, ca natie, le stim pe toate. Din pacate ...
Andreea, recunosc ca si eu am avut idei preconcepute in timpul facultatii, poate si din acest motiv am amanat cu 2 ani sustinerea examenului de intrare in profesie. Diferenta este insa ca, atunci cand m-am hotarat, am facut tot ce a tinut de mine sa imi gasesc un indrumator capabil sa ma invete ceva. Am gasit 4 in Bucuresti (plus inca unul pentru o amica) si unul in Rm.Valcea, asa cum am mai spus, fara sa fac vreun mega-efort. Doar m-am interesat, atata tot. In fond, era vorba de viitorul meu nu? Daca pe mine nu ma interesa, ce trebuia sa fac? Sa astept sa ma caute indrumatorii pe mine?
Problema majora pe care eu am observat-o la unii colegi, atat in timpul examenului de primire in profesie, cat si apoi, este aceea ca multi se plang dar putini fac si ceva in acest sens. Nu va suparati, dar daca asteptati sa va recruteze firmele de avocatura, fara ca macar sa va depuneti CV-ul si sa va duceti la interviuri, atunci da, aveti dreptate: fara spaga nu gasesti infrumator.
Totusi, la nivelul provinciei, lucrurile sunt altfel decat in Bucuresti, asta si din cauza faptului ca sunt mult mai putini avocati in barourile respective. Dar, repet, daca nu incerci, e imposibil sa reusesti, nu?
Mult succes tuturor!
Sunt foarte multi care pun aceasta problema si la nivelul Bucurestiului. Oare cati dintre ei chiar au si incercat sa isi gaseasca indrumator?