avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate Costel Cristea

Activitate Costel Cristea

Notificarea oficiala - imi puteti da mai multe detalii? Este valid si un e-mail sau este necesara semnarea unei hartii cu notificarea de reziliere de catre chiriasi? Si cum procedez daca nu doresc sa semneze? Cum dovedesc ca au luat la cunostinta notificarea?

Multumesc
In contract este prevazuta rezilierea contractului pe cale amiabila sau cu un preaviz de 30 de zile. Pot merge pe aceasta cale, banuiesc?
Buna ziua,

Parintii mei sunt intr-o situatie medicala dificila, unul dintre ei isi traieste ultimele zile. Trebuie sa ma intorc in apartamentul proprietare personala (in contractul de proprietate este mentionata si mama cu drept de decizie in caz de vanzare - nu pot vinde fara ea; amandoi au mutatia la acest apartament) unde voi avea grija de ei.

Apartamentul este inchiriat pe 1 an, contract inregistrat la ANAF, expira in 20 nov. 2018. Din cate imi dau seama, chiriasii nu vor sa paraseasca locuinta pe cale amiabila cat mai repede si nu stiu ce demersuri legale trebuie sa urmez pentru a realiza acest lucru in regim de urgenta.

Va multumesc