avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate NicolBaicu

Activitate NicolBaicu

Răspuns la discuția Spor sanatate risc sau stres
Va multumesc!


Cornel Vasile a scris:

Personalul care îşi desfăşoară activitatea în condiţii deosebite cum ar fi stres sau risc
beneficiază de sporul prevăzut la art. 7 alin. (1) lit. h) de la cap. II din anexa nr. II la Legea-cadru nr. 153/2017, este mentionat in textul de Lege... astfel, salariatii au dreptul sa beneficieze de acesta, iar angajatorul are obligatia sa-l acorde.

Astfel, asa cum am mai mentionat, actul aditional nu trebuia incheiat pe 0.

Probabil , daca au fost semnate, s-ar putea incerca anularea lor in instanta.

Răspuns la discuția Spor sanatate risc sau stres
Multumesc frumos. Asa este, dar avand in vedere ca pana la 1 Martie am beneficiat de spor 15% conform regulamentului de sporuri aprobat prin Ordinul MS 547/2010 si dupa 1 aprilie 2018 actele aditionale au fost facute cu spor 0% -conform art. 38, alin 3, lit. c din Legea 153/2017, incepand cu 1 martie, este legal? Conform noului regulament ne incadram in in anexa 8, lit A, alin 3. Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Este necesar acel buletin de determinare pentru acordarea sporului pentru pentru condiţii deosebit de periculoase, condiţii periculoase sau vătămătoare de muncă.

Răspuns la discuția Spor sanatate risc sau stres
Multumesc. Noi ne incadram in anexa 8:
h) anexa nr. 8, pentru activităţi care se desfăşoară în condiţii deosebite, cum ar fi stres
sau risc conform prevederilor art.7 alineatul (1) lit. h) de la Capitolul II din Anexa nr.II la
Legea-cadru nr. 153/2017;

Regulamentul spune:
ART.5
(1) Sporul pentru condiţii deosebit de periculoase, condiţii periculoase şi condiţii
periculoase sau vătămătoare de muncă se acordă în baza buletinelor de determinare sau,
după caz, expertizare, emise de către autorităţile abilitate în acest sens....
Ne pun sa semnam act aditional cu ,,spor 0% de la 1 martie conform art. 38, alin 3, lit. c, din Legea 153/2017, ceea ce cred ca nu este normal, mentionez ca am avut spor de 15% pana la aceasta data. Este necesar acel buletin de determinare? Nu avem conditii periculoase sau vatamatoare. Multumesc
Buna ziua. Lucrez in domeniul sanitar si incepand cu 1 martie avem 0% spor de stres sau risc, deoarece , spune angajatorul, nu are buletin de determinare prin expertizare. Conform noului regulament de sporuri , art. 5 alin 1, sporul pentru conditii deosebit de periculoase, periculoase sau vatamatoare se acorda in baza buletinelor de determinare. Mentionez ca acelasi paragraf era si in regulamentul de sporuri din 2010, pana acum nu a fost nici o problema cu acordarea sporului, de la 1 martie nu se mai poate. Va rog indrumati-ma!