avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate Fedain

Activitate Fedain

Buna ziua,

Ca persoana juridica, pot incheia contract de colaborare cu persoane fizice pentru remuneratie strict pe baza de comision?
Buna ziua,

Exista posibilitatea de a angaja o persoana fizica a carei remuneratie sa fie strict dintr-un comision agreat?
Ma gandesc ca nu ar fi posibil cu CIM datorita salariului minim. Dar contract de colaborare?
Exista vreo posbilitate?
Buna ziua,

Activez in domeniul transportului de marfa si situatiile in care facturile nu sunt platite conform contractului sunt relativ dese.

Care este modalitatea prin care o persoana juridica sa poata recupera integral datoriile + eventualele cheltuile pe care le suporta?

Firmele de recuperari solicita un procent din suma in cazul recuperarii cu succes ceea ce inseamna o parte din bani pierduti.

Am apelat la un avocat in cazul unui alt client si acesta mi-a facturat inaitne de toate cateva sute de lei. Dupa doua zile debitorul mi-a virat banii.
Nimic de reprosat despre serviciile avocatului insa nu exista o modalitate ca debitorul sa fie obligat la plata acestor sume?

Este destul de frustrant sa presetezi un serviciu, sa fii intarziat la plata, sa pierzi timp si energie apeland la avocati si la sfarsit cand tragi linie, ramai si cu mai putini bani.

Multumesc frumos,
Astept cu interes orice sfat!
Răspuns la discuția Restituire taxa auto - Dobanda?
Am inteles, voi astepta si restul.
Va multumesc, dna. avocat.
Răspuns la discuția Restituire taxa auto - Dobanda?
Sa inteleg ca se vireaza in doua sau mai multe transe diferite?
Acum am primit doar suma initiala si urmeaza ulterior si dobanda?
Buna ziua,

In decursul anului trecut, in luna August (2018), am depus cererea la ANAF sector 3 pentru restituirea taxei auto, achitata undeva prin 2012 +/-.

Astazi, 13.05.2019 am primit banii, prin ordin de plata, fix suma achitata atunci (5400 ron).

Din discutiile care au fost, am inteles ca se aplica si o dobanda la suma restituita, lucru care nu s-a intamplat.

Care este varianta corecta? Sa ma adresez din nou catre ANAF pentru a verifica de ce nu s-a aplicat si dobanda?
Buna ziua,

Prestez un serviciu pentru o firma din spatiul UE pentru un tarif de 100 de euro.
Subcontractez o firma din Romania pentru acest serviciu pentru un tarif de 90 de euro.

Facturez catre clientul UE - 100 de euro.
Subcontractorul din Romania imi emite factura - 90 euro + TVA.

Matematic, platesc mai mult decat incasez.
Care este explicatia dpdv contabil? Exista vreo solutie?
Discuție Delegatie firma
Buna ziua,

Am o intrebare scurta. Parintii mei au o firma de transport.
Cu o delegatie de la firma, semnata si stampilata, pot sa merg eu (nefiind angajat) sa depun un dosar pentru eliberarea unor documente?

Multumesc.
Buna ziua,

Detin o companie de transport marfa.
In ultima luna am primit doua amenzi din partea autoritatilor din Ungaria pentru neplata taxei de drum (valoare cumulata cca. 1000 euro).
Am constatat ca amenzile vin in urma introducerii gresite in sistem a numarului de inmatriculare in momentul achizitiei acesteia (ex. in loc de B-215-ABC este B-251-ABC).

Stiu ca probabil discutam de o alta tara cu alte reguli insa solicita o simpla parere daca exista vreo posibilitate de a demonstra ca intentia de a achita taxa de drum a existat si la mijloc a fost o simpla eroare umana.

Va multumesc!