avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura UE - refacturare RO + TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura UE - refacturare RO + TVA

Buna ziua,

Prestez un serviciu pentru o firma din spatiul UE pentru un tarif de 100 de euro.
Subcontractez o firma din Romania pentru acest serviciu pentru un tarif de 90 de euro.

Facturez catre clientul UE - 100 de euro.
Subcontractorul din Romania imi emite factura - 90 euro + TVA.

Matematic, platesc mai mult decat incasez.
Care este explicatia dpdv contabil? Exista vreo solutie?
Cel mai recent răspuns: Constantin Vera , Contabil 15:58, 22 Februarie 2019
Buna ziua,

Venituri = 100 eur
Cheltuieli = 90 eur
Profit =10 eur
Tva deductibil = 17.1 eur ptr care depuneti cerere de recuperare tva la stat si il incasati in cont

Am dat doar un exemplu, tva ul se recupereza cu cerere de rambursare tva ptr suma minima de 5000 lei, in cazul ca nu cumva compensati tva deductibil cu tva colectat la intern.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva servicii prestate in afara ue maxu08 maxu08 pentru servicii de marketing/consultanta si distributie prestate in tari din afara UE (India si China) am primit o factura de la firma respectiva, factura care ... (vezi toată discuția)
Recuperare de tva non -ue fifi58 fifi58 Firma din RO inregistrat ca platittor de tva primeste o factura dintr-o tara non ue pentru participare la expozitii .Expozitia are loc in tara non ue Factura ... (vezi toată discuția)
Tva intracomunitar depasire plafon Marius Marali Marius Marali Buna seara, Am facut o achizitie din Germania pentru un autoturism care a depasit suma de 10.000 euro. Am platit tva-ul in Germania. Problema este ca am ... (vezi toată discuția)