Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura UE - refacturare RO + TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura UE - refacturare RO + TVA

Buna ziua,

Prestez un serviciu pentru o firma din spatiul UE pentru un tarif de 100 de euro.
Subcontractez o firma din Romania pentru acest serviciu pentru un tarif de 90 de euro.

Facturez catre clientul UE - 100 de euro.
Subcontractorul din Romania imi emite factura - 90 euro + TVA.

Matematic, platesc mai mult decat incasez.
Care este explicatia dpdv contabil? Exista vreo solutie?
Buna ziua,

Venituri = 100 eur
Cheltuieli = 90 eur
Profit =10 eur
Tva deductibil = 17.1 eur ptr care depuneti cerere de recuperare tva la stat si il incasati in cont

Am dat doar un exemplu, tva ul se recupereza cu cerere de rambursare tva ptr suma minima de 5000 lei, in cazul ca nu cumva compensati tva deductibil cu tva colectat la intern.