avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate angajat2222

Activitate angajat2222

Discuție Masuri legale
Va rog sa imi spuneti daca exista masuri legale pe care le pot lua in aceasta privinta. La inceputul anului am fost angajat intr-un start-up condus de o persoana cu un istoric bogat legat de coruptie, iar asupra careia s-au si luat masuri in trecut (persoana care apare doar ca prezenta, insa nu apare in niciun act al firmei). Din prima zi de lucru am fost toti angajatii amagiti cu contract, ca va fi gata maine. Timp in care se cautau tot felul de variante pentru ca persoana in cauza nu voia sa plateasca taxe, variantele cautate fiind deschiderea unor firme de catre angajati si plata facandu-se in baza acestora, ori plata salariului minim pe economie. Fiind intr-o situatie personala dificila, aproape toti angajatii de acolo am ramas pe promisiunile contractului de maine. intre timp am plecat toti angajatii deoarece nu ne-am primit salariile. Toti incercam sa ne recuperam banii, insa in firma s-a spus ca nu o sa mai vedem nimic. Se poate lua vreo masura in conditia in care nu exista niciun contract, dar exista dovezi - mailuri, mesaje in care se confirma faptul ca am lucrat acolo?