avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate Augustin D

Activitate Augustin D

Buna ziua.
Anul trecut am finalizat un proces de partaj cu fosta sotie in urma caruia instanta a hotarat sa-i platesc o sulta de bani iar eu sa raman cu toate bunurile, respectiv un apartament in Bucuresti si un teren in Bragadiru.
Spuneti-mi, va rog, unde trebuie sa merg si ce trebuie sa fac pentru a o scoate pe fosta sotie din actele de proprietate.
Am construit o casa in vara anului 2013, pe un teren ce apartine de Bragadiru. cu o firma, ce nu mai exista. Patronul mi-a zis ca se ocupa de obtinerea actelor necesare explicandu-mi ca va depune actele pt autorizatia de constructie in acelasi timp cu cele pentru receptia finala.
Am ajuns cu constructia la rosu insa din cauza unor probleme am sistat continuarea constructiei in toamna anului 2013, In anul 2017 am depus la primarie documentatia necesara pt obtinerea autorizatiei de constructie, insa nu am primit un aviz favorabil, arhitectul sef de la urbanism mi-a motivat ca distanta intre casa si unul dintre vecini este de 1,16 m si trebuia sa am 3 m.
Un functionar de la biroul urbanism mi-a zis ca daca am o declaratie notariala de la vecin este ok, insa arhiterctul sef nu accespta.
Am platit amenda de 1000 lei, am primit aviz favorabil de la Consililul Judetean Ilfov, insa tot imi spune ca nu poate sa-mi dea autorizatie de constructie.
Am inteles ca exista posibilitatea sa dau primaria in judecata si sa ma puna instanta in legalitate.
Va rog, sa-mi specificati daca exista vreo posibilitate de intrare in legalitate?
Buna ziua.
In anul 2013, o echipa de meseriasi mi-a construit o casa pe un teren ce apartine de localitatea Bragadiru. De acte mi-au spus ca se ocupa ei la sfarsitul lucrarii. Aproape de finalul lucrarii, din cauza unor probleme familiale am sistat lucrarea, Mi-au amplasat casa la 1,16 metri de o latura a terenului. Meseriasii au plecat si au am ramas cu necazul in curte. In 2017 m-am hotarat sa continui lucrarile de constructie si am inceput sa-mi obtin aprobarile pt a fi in legalitate. Am discutat cu viceprimarul si cu unul dintre angajatii de la urbanism iar in urma discutiilor am platit o amenda de 1000 lei si trebuia sa ma prezint cu o declaratie notariala de la vecinul meu ca este de acord cu constructia.
Le-am depus si vazand ca nu primesc nimic de la primarie, m-am dus la ei si de data aceasta am discutat cu arhitectul sef care mi-a spus ca nu poate sa-mi dea autorizatie pt ca distanta legala este de 3 metri. Am mai insistat dar nu a mers sub nicio forma sa ajungem la un consens.., in conditiile in care i-am amintit ca la altii s-a putut si fara sa aiba 3 m si la mine nu se poate.
Nu stiu cum sa rezolv legal problema asta..., in ultima instanta voi cumpara inca o parcela de teren de 500 m de la vecin.., dar imi este frica sa ma afund in cheltuieli mari pt ca investitia se ridica la vreo 25.000 euro.
Daca ati mai intalnit un caz similar..., sau puteti sa-mi recomandati o rezolvare....,
Va multumesc mult!
Spuneti-mi va rog, in ce lege este prevazut ca distanta intre casa si gard catre orice vecinatate, chiar si catre strada trebuie sa fie obligatoriu 3m.
Va multumesc!