avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate Username040518

Activitate Username040518

Buna ziua, am aceeasi problema, banii din despagubiri incasati de la asigurator de CeDe de mai bine de 1/2 an (!!! - stiu, greseala mea, pe care mi-o asum), netransferati catre mine. Nu se poate constitui un caz comun, oare exista vreun grup pe undeva, aveti idee? Din ce am mai citit aici, sunt destule alte persoane care au patit-o. Cum facem sa scoatem o astfel de "companie" de pe piata ?
Buna ziua, in acest caz, banuiesc ca puteti confirma cat de competenti sunt (sau erau la momentul la care ati colaborat dvs cu ei), macar asa, sa ne facem o idee. Cazul meu e destul de generic, ma gandesc ca un raspuns public i-ar ajuta si pe altii, doar acesta e rolul acestei platforme. Multumesc.
Buna ziua, am aceeasi problema cu acesta "firma". Din ce am citit online, sunt de evitat, dar...prea tarziu. In contractul semnat de mine nu exista nicio clauza de acest tip. M-am interesat la asigurator si plata daunelor s-a facut de aprox un an (!!! - recunosc ca nu am urmarit subiectul indeaproape). Ce pot face in aceasta situatie, singura varianta este sa ii dau in judecata? Ii pot reclama undeva? Dumneavoastra ati recuperat banii de la ei intre timp (daca da, cum)? Va multumesc anticipat!
Buna ziua, 5 ani mai tarziu, situatia se repeta, si din ce am mai citit online, nu doar in cazul meu, ci si al altor persoane...Am aceeasi problema cu acesta "firma". M-am interesat la asigurator si plata daunelor s-a facut de aprox un an (!!! - recunosc ca nu am urmarit subiectul indeaproape). Ce pot face in aceasta situatie, singura varianta este sa ii dau in judecata? Ii pot reclama undeva? Imi puteti spune cum s-a rezolvat pt dumneavoastra? Ma intreb cum e posibil ca astfel de companii sa existe pe piata, chiar nu sunt reclamate de nimeni nicaieri, chiar nu se pot inchide, statut nu face nimic? Va multumesc anticipat!
Salutare! Avem in bloc un vecin care a inundat mai multe apartamente si care nu raspunde la usa. Administratorul i-a lasat un bilet pe usa care a disparut, iar lumina e aprinsa. Am oprit apa pe toata coloana pentru a evita extinderea pagubelor. E o persoana ce are probleme psihice, ce refuza sa comunice; in plus are si restante la intretinere. Ce putem face pentru a rezolva situatia? E Politia abilitata sa intre peste el in casa; daca da, un simplu apel la 112 este suficient? De asemenea, exista vreo legislatie aplicabila pentru astfel de persoane cu probleme mentale care cauzeaza daune in bloc? Multumesc anticipat!
Salut! Detin cateva actiuni la o firma din Franta, iar anul acesta am primit si dividende. S-a retinut la sursa impozitul aferent, insa nu stiu daca sunt totusi obligat sa depun vreo declaratie la ANAF? Imi poate spune cineva care este legislatia aplicabila in aceasta situatie, la ce ar trebui sa fiu atent? Multumesc!
Am achizitionat in data D mai multe produse de mobilier (5) de la firma X. Livrarea prevazuta este la D+10, insa mai nou pe site, pretul fiecarui produs este redus cu 10%. Imi pot cere diferenta de bani inapoi avand in vedere ca produsele nu sunt primite? Exista mentiuni in legislatie privind acest aspect? Multumesc.