avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate ommita

Activitate ommita

dar politia ma poate ajuta pe moment ? pana la actiunea de partaj trebuie sa am acces la curte si la casa!
Buna ziua,
Sunt intr-o mare problema cu fratele meu mai mare.
Amandoi detinem o proprietate formata din casa cu 4 camere, anexe, curte in suprafata de 1450 mp, dobandita de la parintii nostri prin hotarare judecatoreasca, prin care acestia au renuntat la mostenirea primita de la bunici in favoarea nostra.
Pana anul acesta eu am lucrat in afara tarii iar eu nu am locuit in aceasta casa, decat fratele meu si cu mama mea.
Problema este ca anul acesta fratele meu a dat-o afara din casa pe mama si a incuiat portiele de acces la curte, a incuiat casa si refuza sa imi dea acces la casa.
Mai mult a facut o impartire a casei si a curtii total incorecta si discretionara si zidit usile a doua camere care zice el ca mi le lasa si a construit un gard de separare in curtea proprietate comuna prin care imparte curtea dupa bunul plac. In plus imi cere sa imi construiesc poarta de acces in portiunea mea de curte data de el, si nu ma mai lasa sa intru pe vechile porti de acces care si le-a insusit!
Mentionez ca nu am facut iesirea din diviziune cu acesta deoarece nu ajungem la o intelegere amiabila si corecta!

Ce alternative am? Politia poate interveni in aceasta situatie sa il oblige sa imi redea accesul la casa si la curtea intreaga?
Va multumesc anticipat!

Răspuns la discuția Credit UK neachitat
Și cât durează aceasta procedura?
Problema este ca sunt în România! Mai pot începe procedura de faliment personal?
Mulțumesc mult

Bună ziua,

Am luat din UK un credit de 10000 de lire dar din păcate am ajuns în situatia in care trebuie sa plec în tara și nu mai am posibilitatea sa îl achit!
Cum ma va afecta aceasta credit dacă nu îl voi mai putea plăti, din punct de vedere juridic?
Voi putea fi executat silit în România?