Forum Discuţii juridice Executare silită Credit UK neachitat
Discuție deschisă în Executare silită

Credit UK neachitat

Bună ziua,

Am luat din UK un credit de 10000 de lire dar din păcate am ajuns în situatia in care trebuie sa plec în tara și nu mai am posibilitatea sa îl achit!
Cum ma va afecta aceasta credit dacă nu îl voi mai putea plăti, din punct de vedere juridic?
Voi putea fi executat silit în România?
Teoretic da ,practic ramane de vazut . De ce nu ai invocat "falimentul personal" in UK? . Este simplu te duci la "citizen advice"si le expui problema ta cu creditul, si ei incep procedura de faliment personal .Poti ajuge sa platesti si £5 pe luna " atat iti permiti ". Personal nu cred ca o sa faca ceva , sant multe de luat in calcul, mai ales acum cu brexit. Nu sant avocat, traiesc in UK si am avut coleg de munca ,care a invocat" faliment personal" si de la el stiu in mare procedura.
Și cât durează aceasta procedura?
Problema este ca sunt în România! Mai pot începe procedura de faliment personal?
Mulțumesc mult

gi-jane2, moderator
Nu cred ca poti din Romania. Si nu stiu cat dureaza sa fiu sincer .
aikidoro, utilizator