avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate Maria.91

Activitate Maria.91

Buna ziua,

Parintii mei stau in chirie de 27 de ani intr-un bloc cu inca 3 apartamente locuibile. Proprietarul blocului a fost firma la care tatal meu a lucrat timp 30 de ani de accea aceasta firma I-a dat in inchiriere apartamentul pe toata aceasta perioada. Mentionez ca in toata aceasta perioada au platit chirie, iar din 2009-2019 am aflat ca li s-au luat banii pe chirie nemaiavand nici un contract de inchiriere pe numele lor.
Acum cativa ani parintii mei au facut cerere pt. a putea fi cumparat apartamentul, dar fara nici un raspuns.

Firma a intrat in insolventa, iar blocul a intrat pe mana unor recuperatori, care ne-au anuntat ca o sa fie scos la licitatie in 3 saptamani la suma de 40000 Euro tot blocul. Acum cateva zile ne-am trezit la usa cu posibilul comparator, care ne-a instiintat ca el o sa fie noul proprietar, iar noi suntem obligati sa ii dam de fiecare familie 10000 Euro sa cumparam blocul, pentru ca nu se vinde pe apartamente, pentru a le putea pastra.

Celelalte familii sunt de accord sa plateasca pt. ca cumparatorul este un nepot respectiv o cunostiinta de-al lor, iar parintii mei NU, pt. ca nu li se pare ca ar fi legal ce se face, mai ales ca ei stau de 27 de ani aici, iar celelalte familii de mai putin timp.

Ce se poate face in acesta privinta? Suntem obligati sa ii platim aceasta suma daca nu ne evacueaza?
Nu exista nici o lege care protejeaza chiriasul?
Se poate dobandi dreptul de propretate prin uzucapiune?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
Va multumesc anticipat!

Unchiul meu mi a lasat printr un testament un apartament si o masina. Parintii, ascendentii privilegiati, nu accepta testamentul, am fost la notar dar ne am certat, vor mai mult decat le revine cota legala 1/2 si nu ne am inteles, deci succesiunea nu s a realizat.

In data de 20 mai 2018 o sa expire asigurarea masinii. Ce se poate face cu masina, pentru a putea fi inmatriculata, daca nu s a facut succesiunea si intelegere nu o sa fie? Exista riscul sa fie radiata?

In sfat va rog!

Multumesc!
Ar fi mult mai usor daca era asa, dar parintii unchiului meu nu accepta testamentul fiind mostenitori rezervatari si isi vor partea poate si mai mult, daca se poate si oarecum sunt si ei coproprietari.

Cred ca ar trebui sa consult un alt notar pt o a doua parere..
Multumesc frumos pentru raspuns.

Am fost la notar si s-a lasat cu o cearta rusinoasa, notarul fiind nevoit sa suspende intrunirea si sa ne intelegem intre noi fiecare ce ii da celuilalt ca sa fim impacati.

Ca sa inteleg ar avea dreptul la cei 1/2 doar daca ar ataca testamentul si daca nu, eu sunt mostenitoarea universala?

Schimband yala nu mi iau incalcat dreptul?ce at fi de facut?

O zi cu spor!
Va multumesc foarte mult.

Problema e ca fratii au reusit sa ii intoarca pe bunici impotriva mea si toti au acelasi tel acum, nu se mai poate discuta deloc cu ei. Bunicii vor la randul lor tot apartamentul sa renunt la ce mi ar reveni mie, desi eu am vrut sa ramanem asa, sa ne intelegem amiabil, fiecare cu dreptul lui, dar nu se poate si nici nu vor sa mearga in instanta, pe baza ca nu dispun financiar de tot ce at implica aceasta procedura.

E incurcata treaba si in tot acest timp, eu nu pot intra in apartament, desi toate facturile din urma pana s a putut pune consumul pe 0, le am achitat doar eu si au trebuit refacute si contractile utilitatilor pentru ca nu au putut fi furnizate pe o persoana decedata.

Instanta at putea numi un singur proprietar, daca celalalt cumpara cota parte celuilalt care I ar reveni legal? sau daca nu se ajunge nici asa la un numitor comun, se poate pune in vanzare apartamentul si fiecare is ia cota parte care ii revine?
Buna ziua,

Unchiul meu, fratele lui mama, mi-a lasat printr-un testament intreaga lui avere mobila si imobila ( doar un apartament si o masina), desemnandu-ma legatar universal potrivit art. 1055 Cod civil.
El a fost strapuns de o boala incurabila, iar eu in toata aceasta perioada am avut grija de el (+inmormantarea), mutandu-se totodata la mine acasa,
Mentionez ca nu a fost casatorit niciodata si nici nu a avut copii, drept urmare descendenti nu are.
Traiesc doar bunicii mei, parintii lui, 67 respectiv 80 de ani (care sunt ascendenti si le-ar reveni 1/2 rezerva mostenitoare) si 3 frati, care nu sunt de acord deloc si imi pun conditi, cer mai mult si ne am certat si la notar, neajungand la in numitor comun.
Ei au schimbat yala la apartament ca sa nu intru deloc, si desi am vorbit cu ei sa imi dea o cheie nu vor.
In ce masura as putea sa obtin si eu o cheie fara sa merg in instanta si fara voie buna ca am incercat?
1. Daca fac o plangere la politie pe baza testamentului, ma poate ajuta cu ceva?Un proces verbal ?
2. In cazul decesul bunicilor, partea lor le-ar reveni fratilor? Chiar daca in momentul de fata ei nu fac parte din rezerva mostenitoare fiind doar colaterali privilegiati?
3. Daca ajung in instanta cu bunicii si fratii, in ce masura as avea castig de parti/e din apartament, respectiv masina ?

Va multumesc pentru ajutor!

O zi buna.