avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate Adilica

Activitate Adilica

In institutia unde lucrez se lucreaza si sambata si duminica si sarbatorile legale,efectuand nr de ore 168 sau 176,in functie de luna fara a le depasi aceste ore!dar aceste ore di sarbatorile legale si din wekend sunt platite ca si cum ar fi zile normale de lucru,nu ne sunt platite cu spor de 100% si nici nu primim liber platit pt ele !este legal?nentionez ca pana in luna martie ni s-a acordat liber platit pt ele,de exemplu daca in luna ianuarie am lucrat 36 de ore sambata si duminica,in luna februarie am efectat cu 36 de ore mai putin decat numarul de a fost cotrore din luna respectiva!!!din luna martie ni s-a transmis ca nu a fost corect si efectuam numarul normal de ore din luna respectiva!!!va multumesc!!!
Răspuns la discuția Spor sambata duminica
Multumesc.
Daca nu este prevazut in contractul individual de munca nici un spor pt munca desfasurata in zilele de sambata si duminica si angajatorul nu doreste negocierea unui spor,legal se poate proceda cumva pentru obtinerea acestuia?mentionez ca este vorba despre sistemul bugetar!va multu.esc!!!
Sunt asiatent medical intr-un camin de batrani de stat unde lucrez inclusiv sambata si duminica pt care nu sunt platita suplimentar,adica nu am prevazut nici un spor la salar,efectuez numarul de ore lunar,avand 2 zile consecutive de repaus saptamanal,dar pt zilele de sambata si duminica nu se acorda un alt drept,as dori sa stiu daca din punct de vedere legal e corect!va multumesc!