avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan90tl

Activitate bogdan90tl

Inca nu, as vrea sa stiu baza legala in care pot face o sesizare. Pana acum am incercat cu vorba buna. Voi sesiza si politia locala urmatoarea data, in cazul in care nu se rezolva cu ei macar sa adun dovezi pentru o actiune in instanta.
Buna ziua, imi poate spune cineva care este pasajul din lege care interzice blocarea cailor de acces cu materiale/obiecte? (cu autoturisme este art. 143, lit. d) din H.G. nr. 1.391/2006).
Mai exact speta este urmatoarea, am cativa vecini care descarca materiale de constructie, lemne, pamant si altele in fata portii de acces auto si pietonala in curte. Cu vorba buna nu merge, incerc de cel putin 2 ani...
Am programare miercuri 29 August la ora 16 la SPR, dupa ce am fost si am descris situatia in aceeasi zi in care am scris primul mesaj aici.
Trebuie sa ma duc cu contractul de V-C, copie dupa buletinul cumparatorului (din fericire am facut o copie la momentul respectiv). Mi-au dat de inteles ca va fi tras la raspundere, cum anume ramane sa vad atunci.
La asigurator am fost cu contractul de V-C si am anulat asigurarea RCA, si am fost sfatuit sa trimit si un mail cu aceste acte catre toti asiguratorii pentru a bloca autoturismul cu acea serie de sasiu si acel numar de inmatriculare sa mai faca RCA pe numele meu (aparent e ceva frecvent si cei de acolo stiu cum sa procedeze).
Diferenta de bani pentru RCA o pot recupera doar daca detin polita in original, asta nu era important, important este ca am reusit sa o anulez.
Buna ziua,

In luna Februarie a acestui an am vandut masina personala, cu contract de vanzare-cumparare, scoasa de la Fisc de pe numele meu si copie a contractului de vanzare-cumparare dusa la Serviciul Inmatriculari.
Ieri (22.08.2018) un cunoscut a vazut masina in trafic cu numerele mele de inmatriculare. Am verificat si masina are RCA/ITP/rovigneta valabile, RCA fiind facut in luna aprilie.
Stiu ca nu pot obliga actualul proprietar sa o inmatriculeze, desi conform noii legi are la dispozitie 90 de zile iar acestea au expirat deja.
As dori sa stiu ce se poate face ca actualul proprietar sa nu mai poata face RCA pe numele meu (desi teoretic oricum nu ar putea face fara CI si semnatura mea).
In prima instanta voi merge la [EDITAT] unde este RCA facut acum pentru a anula asigurarea si a recupera si diferenta de bani ;) dar doresc sa stiu daca exista o procedura anume pentru a evita aceste drumuri aiurea pe la diverse institutii.

Multumesc,
Bogdan Stoica
Buna ziua,

Blocul in care locuiesc de aproximativ 3 ani are doua intrari, prin fata si prin spatele blocului, ambele cu interfon si folosite in egala masura de catre locatari.
In urma cu o luna de zile ADP Sector 3 a decis sa amenajeze locuri de parcare in spatele blocului, luand din gradina blocului spatiul necesar. Acest fapt am inteles ca ar fi mai mult sau mai putin legal, dar lasand asta la o parte, au spart rampa de acces in scara blocului si au amenajat fix in fata intrarii locuri de parcare, practic blocand (sau cel putin ingreunand) accesul in bloc.
Este legala aceasta amenajare? Am incercat sa gasesc un extras din lege care sa reglementeze acest tip de situatie dar nu am gasit momentan. Felul in care privesc eu lucrurile este urmatorul: Daca in fata unei porti de acces intr-o curte nu se poate amenaja un loc de parcare si nu se poate bloca accesul, atunci de ce in fata unei usi de acces intr-un condominiu se poate asa ceva?

Multumesc!
Bogdan