avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate adrian1193

Activitate adrian1193

Răspuns la discuția Venituri nedeclarate
Buna ziua,

Platile se fac prin banca. Se vede clar in contul curierului.
Am inteles ca a semnat un CIM. Dar cum traim in tara in care traim si interesul romanilor fata de "hartogoraie" este 0 l-a pierdut. O sa ii zic in prima instanta sa se duca la ITM cu buletinul sa vada daca are intradevar un contract inregistrat. Sunt convins ca are un contract fie el si de 2 ore pe suma minima altfel Interpusul ar avea un tupeu grosolan sa livreze banii bancar, saptamanal catre zeci de persoane fizice.
Daca semneaza orice fel de hartie ca a primit banii o semneaza, convins, ca primaru.

Răspuns la discuția Legislația muncă
Sunteti angajat sau angajator? Explicati pe larg
Răspuns la discuția Mostenire
Salutari,

Nu sunt de specialitate deci, nu este o parere avizata:

Daca va referiti la partea ramasa de 50% - da puteti printr-un contract de vanzare cumpare sau printr-un testament si cred ca ar fi si alte solutii

Din moment ce cred ca intentionati sa lasati totul unui singur copil ii puteti lasa chiar mai mult din moment de aveti dreptul si la 1/4 din partea defunctului.

Buna ziua,

Sunt student la contabilitate. Am o nedumerire mare care sta cam asa:

Am un prieten care lucreaza ca curier la Glovo. Pt cei care nu stiu Glovo este o corporatie care se ocupa cu livrarea de bunuri la domiciliu prin intermediul unei aplicatii.
Prietenul meu lucreaza pt ei si obtine un venit foarte mare dar sunt convins ca acest venit nu este legal.
El nu este angajat al corporatiei ci este angajat al unei societati interpuse intre el si Glovo. Pt a justifica munca i s-a tocmit un CIM de 2 ore la minim de acest interpus. Sumele pe care le incaseaza lunar Curierul sunt destul de mari 5-6000 lunar. Din aceste sume i se opres 55 de lei pe saptamana pentru "darile la stat" si un comision de 8%. Imi e clar ca acest interpur nu face corect retinerea la sursa.
Intrebarea este urmatoarea:
In cazul unui control Anaf la interpus se constata retinerea incorecta a sumelor la sursa a curierului. Interpusul este amendat, dar din moment ce responsabilitatea este mai nou a angajatului, ANAF-ul se va indrepta catre curier pentru recuperarea sumelor din urma care nu au fost calculate si achitate corect? Este curierul bun de plata in situatia data?
Daca da, Ar trebui el sa isi deschida un pfa si sa gestioneze el toata situatia pentru a scapa?

Corporatia lucreaza doar prin acesti interpusi, si nu faci plati decat catre cei care au PFA sau SRL. Altfel ii plateste prin aceasta metoda, care mi-e mi se pare frauduloase de-a binelea.
Discuție Mostenire bunic
Buna ziua,

Situatia sta cam asa. Bunicul meu are 2 copii, este in viata. Tatal meu(fiul lui) este bolnav in stare terminala si ma astept la ce este mai rau. Daca renunt la mostenirea tatalui, o pierd si pe a bunicului?
Răspuns la discuția Incidenta GDPR asupra siteurilor
Cele mai multe norme ale ale GDPR se aplica celor care prelucreaza date la scara larga, pentru o firma care un website de prezentare care are si un formular de contact, va zic ca va agitati degeaba. La ora actuala tot mediul privat este in ceata cu normele GDPR,

Pentru website de prezentare puteti sa stati linistit, ca principala activitate nu este prelucrarea datelor, iar datele prelucrate de d-voastra nu au un caracter special. In aceasta situatia, chiar daca nu respectati normele cel mai probabil se va aplica un avertisment, in caz contrar, ar fi abuziv - Datii bataie cu site-ul si vedeti in timp cum se misca lumea, din toate persoanele cu care am discutat, desi au ceva date de prelucrat, nu au facut nimic.


Pentru un site de e-shopping, cel mai bine va adresati unei firme de consultanta/avocatura, avand in vedere cuantumul amenzilor.

Imi pare rau ca nu pot fi de mai mult ajutor, dar inca ne invartim in jurul cozii cu aceasta lege.

Spor,
Adrian
Răspuns la discuția Incidenta GDPR asupra siteurilor
La intrebarea ce anume va raspunde chiar legea in sine care are aproximativ 90 de pagini.
Colectati date prin intermediul website-ului - data sensibile ca CNP, Adresa, Sex?

Despre ce website este vorba? Fiti explicit.
Buna ziua,

Lucrez la o companie de transport, sunt incadrat in munca ca si tehnician web. Pot fi responsabil cu protectia datelor in conditiile in care am doar studii medii (studii superioare in curs). Am vazut ca in COR este definit ca nivel de instruire 4, pe de alta parte, in textul actual al GDPR nu este impus niciun fel de calificare?

Daca da, ma sfatuiti sa fac un curs? Ar trebui facut un act aditional la contractul de munca pentru preluare acestor reponsabilitati? Si asa ca o virgula, m-ati sfatui sa cer si o marire odata cu noile griji?

Astept respectuos raspunsurile d-voastra,
Adrian
Răspuns la discuția Responsabil cu protectia datelor
Nu v-as sfatui. E ceata in toata europa privind acest GDPR minune. De ce sa va luati o grija in plus? Va ridica cineva statuie?
Răspuns la discuția Incidenta GDPR asupra siteurilor
Proprietarului site-ului. Indiferent de contract de mentenanta sau nu. Dar daca nu e site de ecommerce nu e asa complicat.