avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Activitate adine

Activitate adine

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pana la urma tot e bine ca ati intrebat aici dar nu pot sa nu ma intreb: Compartimentul juridic al institutiei unde lucrati ce face?
Va spun cum am procedat eu pentru o cunostinta. Am mers la Starea civila si am cerut numarul sentintei apoi cu acest numar am mers la judecatorie si am cerut o copie dupa sentinta. Aceste informatii le-am aflat tot de aici de pe forum.
Puteti opta pentru primirea online a cuponului de pensie. Rezolvati o parte a problemei.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa urmeze tratament altfel va fi mai rau. Chemati salvarea(si din cate stiu trebuie si politia) si internati-o la psihiatrie. Acolo ar trebui sa primeasca tratament; ar trebui sa o tina macar 30 zile. Cei de la psihiatrie ar trebui sa va recomande un centru permanent specializat pe astfel de afectiuni. Sau incepeti d-voastra sa cautati un astfel de centru; in judetul Galati exista 2 astfel de centre, unul la Pechea si unul la Ganesti dar sunt ocupate toate locurile si veti fi pusi pe lista de asteptare. Eu am incercat sa ajut o doamna sa-l interneze pe fiul ei in varsta de 50 si ceva de ani cu acelasi diagnostic. In final l-a internat intr-un centru social din Galati dar e si pe lista de asteptare la Ganesti(acolo sunt conditii mai potrivite pentru astfel de diagnostice). Dar daca nu isi ia tratamentul nu o sa o primeasca nicaieri. Puteti sa luati legatura si cu servicul de Asistenta sociala de la Primarie sau cu DGASPC(tine de Consiliul judetean)dar nu trebuie sa aveti asteptari prea mari de la ei(desi ar trebui). Din cate stiu nu e obligatoriu sa mearga de bunavoie la spital, doamna de care va spuneam chema salvarea cand nu se mai intelegea cu fiul ei, nu mergea el de bunavoie, nu inteleg de ce medicul v-a spus altceva.
Răspuns la discuția Pensie de urmas.
La data decesului sotului avea peste 27 ani de casatorie. Casa Nationala de pensii a spus ca are dreptul iar astazi doamna a primit plic de la Casa judeteana de pensii ca i s-a aprobat pensia de asigurari sociale. In lege nu se specifica din cate casatorii trebuie sa ai minim 10 ani de casatorie cu acelasi cetatean.
Buna ziua. Mama mea locuieste la demisolul unui imobil nationalizat . Mama este proprietara la demisol in baza Legii 112. Intre timp a aparut un mostenitor caruia i-a fost restituit restul imobilului(etajul) si trenul(curtea). A devenit proprietar pe etaj si teren si apoi le-a vandut. Intrebarea mea e daca mama mea avea drept de preemptiune in acest caz. Multumesc!
Primul sot mai traieste? Poate il abordati pe el. Eu am fost in situatia in care eu am fost prima sotie, el a murit, a doua sotie nu a gasit sentinta de divort si i-am dat-o eu. O alta situatie in care m-am aflat dar difera putin de a d-voastra este ca de cate ori mi-am schimbat buletinul din 1992 mi-a fost ceruta sentinta de divort desi din 1992 nu mi-am schimbat nici adresa, nici starea civila. Diferenta e ca eu nu m-am mai casatorit, mama d-voastra insa da, dar nu strica sa intrebati la Evidenta populatiei daca i s-a cerut vreodata acea Sentinta de divort, cand si-a schimbat buletinul. Este doar o idee.
Buna ziua, O doamna in varsta de 80 ani a fost casatorit de 2 ori cu acelasi barbat. Ea nu a lucrat niciodata. A divortat dupa mai mult de 20 ani pentru ca era betiv dar dupa mai multa vreme a hotarat sa se recasatoreasca cu el pt. ca nu se descurca. Dupa 7 ani sotul a murit. Doamna nu poate beneficia de pensie de urmas, avand in vedere ca a fost casatorita peste 27 ani dar nu dintr-o singura casatorie? Au avut impreuna 2 copii, unul a murit, celalalt in primii ani de munca a suferit un soc si a fost pensionat de invaliditate si locuieste cu mama lui si acum.
Răspuns la discuția Hotarare divort
Va multumesc!
Răspuns la discuția Hotarare divort
Si totusi pe site-ul Ministerului de interne la documente necesare pt. schimbarea actului de identitate, se solicita hotararea de divort, original si copie. Cu siguranta este considerat original prima hotarare pe care o primim de la Tribunal si pe care o legalizam.