avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Activitate Ecaterina Cea Mare

Activitate Ecaterina Cea Mare

Arhiva Tricodava, sect 6, unde îşi are arhivele, vă rog!
Deci cine nu are cotizat obligatoriu 15 ani, nu are dreptul la nici un fel de pensie. Cei care au lucrat la foste CAP-uri, au primit totuşi pensii, chiar dacă nu aveau 15 ani cotizare la stat! Nu este acelaşi lucru cu cei 8 ani ai mei???
Mulţumesc!!!
Am 62 de ani, şi am ănţeles că se primeşte pensie 704 lei, chiar dacă nu ai cotizat la stat. Cum să aflu ce trebuie să fac să am această pensie. Am vechime, sub 8 ani,!
Dacă am vechime în muncă, doar pînă la 10 ani, pot beneficia de pensie la limită de vîrstă, cu cei 40% din salariu minim pe economie, cum am înţeles din legea 127/2019??? Am înţeles bine?


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu se intampla nimic.mergeti la instanța care a pronunțat hotărârea si o legalizati.

Mulţumesc!
Am primit Hotărîrea judecătorească de divorţ prin poştă, 2005, dar nu am făcut legalizare pentru Hotărîre definitivă şi irevocabilă! Şi ştiu sigur că fostul soţ, nu a făcut recurs la hotărîre, dar, a legalizat Hotărîrea primită de el prin poştă! Hotărîrea mea judecătorească este valabilă ăn aceste circumstanţe? Ce se poate întîmpla, au trecut mulţi ani?!? Mulţumesc de înţelegere!
Care este diferența intre card de debit si card de credit!