avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate alina_pmi

Activitate alina_pmi

Buna ziua
As vrea sa stiu daca o firma de curatenie trebuie sa tina gestiunea deseurilor, in conditiile in care rezulta ambalaje ale diferitelor solutii folosite. Daca firma isi desfasoara activitatea in mai multe judete fara a avea deschise puncte de lucru, cum se poate tine evidenta?
Executorul spunea ca va face el propunerea cu plata esalonata, de fapt el ne-a dat ideea asta. A fost destul de amabil cu noi. Sunand la firma de recuperari nu vom face mai mult rau in momentul asta?
Buna ziua
Problema mea: tatal meu a luat un credit de nevoi personale fara garantii in 2007 pe care in 2009 nu l-a mai putut plati. Creanta a fost cumparata de o firma de recuperari si acum a intervenit un executor judecatoresc care spune ca poate scoate la vanzare imobilul pe care parintii mei il detin deoarece contractul de credit este titlu executoriu. Este adevarat, pot vinde imobilul in baza contractului? Vreau sa stiu daca ma pot angaja eu sa platesc esalonat creditul tatalui meu (el este bolnav si este mai mult in concediu medical), oare firma de recuperari accepta asta? Executorul spune ca s-ar putea sa fie de acord. Va multumesc.
Răspuns la discuția martor in proces
Eu nu vreau sa ma sustrag, dar nu pot lipsi de la servici. Cererea pot sa o trimit instantei sau cum procedez?
Buna seara
Am o intrebare: sunt citata ca martor intr-un dosar de coruptie, procesul este la al treilea termen, am fost citata la al doilea termen dar s-a amanat la cererea acuzatului, eu nu m-am prezentat pt.ca am primit tarziu citatia. Problema este ca in data in care este al treilea termen eu nu ma pot prezenta pt.ca nu ma pot invoi de le serviciu (in acea perioada sefii mei pleaca in concediu si eu le tin locul), procesul este in alta localitate. Ce sa fac? Va multumesc.
Răspuns la discuția fila cec pierduta
AVLIL a scris:

Nu e de gluma, filele cec garantie se elibereaza in anumite circumstante, completate corect si complet... Nu e de joaca!


Inca o intrebare, va rog : in ce conditii eliberez o fila cec ca si garantie a platii facturilor catre un furnizor? Daca fila cec este trecuta in contract si se specifica , ca este garantie este bine? Dar tot fara suma, pt ca nu am de unde sa stiu care va fi aceasta,ea rezultand pe parcursul colaborarii... :-/
Răspuns la discuția fila cec pierduta
adelaida_07 a scris:

Din cate inteleg eu fila de CEC nu a fost pierduta ci data cu buna stiinta si cred ca nu doar de amorul artei. Imi este greu sa cred ca o persoana da un CEC in alb fara sa aiba o baza a eliberarii lui, un contract, o factura cu plata succesiva, ceva acolo...................asa ca este bine sa va ganditi la motivul real pentru care doriti sa anulati fila CEC folosind o scuza neadevarata. Doriti un sfat fara a prezenta chiar toate aspectele situatie care a dus la eliberarea CEC.
Sfatul meu este sa consultati un avocat inainte de a anula o fila CEC cu un motiv fals, va puteti alege cu un proces.


Pai credeti ca daca nu v-as fi prezentat toate aspectele situatiei, m-as mai fi putut baza pe raspunsurile pe care mi le-ati dat? Nu ar mai fi fost utile,nu credeti? Problema a fost asa : firma X a eliberat o fila cec firmei Y ca garantie a platii facturilor. Intre timp, firma Y a avut probleme financiare, fiind chiar in interdictie de a mai elibera file cec, asa incat asociatii au infiintat o alta firma, firma Z. Firma X si-a achitat toate obligatiile financiare catre firma Y, dar fila cec a ramas la acestia, si fiind eliberata in alba, firma Y spune ca o va introduce la plata completand-o cu datele firmei Z. Intr-adevar, daca ar fi existat un contract intre firmele X si Y unde sa fie mentionata fila cec, alta ar fi fost situatia... V-am spus, exista niste neintelegeri vechi intre reprezentantii firmelor X si Y , si cum acestia din urma se afla in impas financiar... ar face orice. Nu exista nici un fel de relatie de colaborare intre firmele X si Z.
Oricum va multumesc tuturor, intre timp am facut cerere lla banca de anulare a filei cec si asta mi-e invatatura de minte #-o
Răspuns la discuția fila cec pierduta
va multumesc pt raspunsuri
as vrea sa mai stiu ceva: din momentul cand fac eu cererea la banca si pana la anularea cec-ului cat dureaza?
buna ziua
am si eu o problema
am eliberat o fila cec in alb (nu are nici beneficiarul trecut) unei firme cu care urma sa colaboram si firma respectiva ma tot ameninta cu introducerea cec-ului in banca; exista niste neintelegeri mai vechi intre noi rezultate in urma unei colaborari intre alte firme. respectivul nu are pe firma actuala nici un act (factura,contract...) prin care sa justifice incasarea banilor dar pana una alta profita... cum pot sa fac?
va multumesc
as avea si eu o problema
cum se poate declara pierduta o fila cec? am eliberat fila unei firme cu care urma sa colaboram, nu are trecute pe ea suma,data,beneficiar (este in alb) si firma respectiva ne tot ameninta ce introduce fila (exista unele neintelegeri mai vechi rezultate in urma colaborarii noastre intre alte firme) dar nu are nimic (factura catre noi), eu vreau sa o declar pierduta. cum fac?