avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate Laura Vasilescu

Activitate Laura Vasilescu

Răspuns la discuția Concediu crestere copil
sidor a scris:

concediul de odihna este un drept garantat de codul muncii dupa un an de munca.


Dacă am considera așa, înseamnă că nu am putea beneficia de concediul pentru 2010 decât în 2011..ceea ce nu este corect.
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Concediul medical suspendă concediul de odihnă.
Îmi cer scuze dar eu nu sunt de acord cu răspunsul acesta. Contractul de muncă încetează de drept la data stabilită.
Se vor plăti zilele de CM aferente până la încetarea activității. Pe verso CM la Observații se va trece mențiunea - Plătit până la data... Cim perioada determinata..
Răspuns la discuția Tariful orar acord pentru 2010
Sunt de acord cu ce spuneți, dar acest nr. mediu de 170 știți de unde rezultă, nu? Este nr. mediu de ore lucrătoare pe 2007: 2040 de ore/12 luni =170 ore mediu, care din fericire nu s-a modificat în anii următori, dar se modifică în 2010, când avem 2056 de ore lucrătoare/12 luni=171,33.

Am această dilemă tocmai pentru că, dacă vă amintiți, în 2006 era 169,33, deci legea s-a modificat anual, doar că în ultimii 3 ani a coincis nr. de ore.

M-am uitat și în CCN 2005-2006 și într-adevăr scrie tot 170 de ore medie. Nu îmi pot aminti de ce în urmă calculam 169,33, sigur nu am calculat de nebuni.:sorry::sorry:
Răspuns la discuția Tariful orar acord pentru 2010
Cum să nu împarți? Păi dvs. de unde scoateți lei/oră, nu din împărțire?

Exemplu: salariat cu 1000 de lei salariu de încadrare, luna are 168 de ore lucrătoare, dar el a lucrat doar 160 de ore pt. că o zi a absentat.

1. Salarizare în regie: 1000/168*160 de ore lucrate să spunem = 952 lei brut
2, Salarizare în acord: 1000/170*160 de ore lucrate = 941 lei brut

Răspuns la discuția Tariful orar acord pentru 2010
ctynn a scris:

salariul tarifar orar este o referinta!
calculul salariului lunar se face in functie de numarul de ore lucrate efectiv intr-o luna.
pentru salariati cu functii de conducere exista salariul lunar.
deci tot 170h


Cred că nu m-ați înțeles, la cât împart salariul de încadrare la salarizarea în acord, ca nr. mediu de ore pe 2010? Aceasta este dilema mea.
Bună ziua,

Conform prevederilor legale, tarifarul orar la acord rezultă din împărțirea salariului de încadrare la un anumit nr. de ore mediu pe an. Pentru 2008 au fost 170 de ore. 255 lucrătoare*8/12=170.
În 2009 a venit apoi legea cu zilele libere suplimentare, care a modificat lucrătoarele în 254, dar în lege ei nu au modificat 169,33 ci au lăsat 170 de ore.

Dacă în 2010 avem 257 zile lucrătoare, rezultă 257*8/12=171,33.
Întrebarea mea este: nu trebuie să se emită o ordonanță care să specifice acest lucru? Calculăm noi de la sine putere cu 171,33?
Exact, numai în contractul individual este prevăzut faptul că salariații primesc acest bonus, pentru că denumirea este preluată de la sistemul de stat, dar vorbim de legi diferite.

Prin urmare, chiar dacă îi acordăm, ea nu are ce să caute în declarațiile lunare iar suma trebuie impozitată.
Bună ziua,

Dacă în contractul individual este stipulată acordarea celui de-al 13-lea salariu, la o firmă particulară, dar un salariat a intrat în CIC în octombrie, credeți că acest salariat ar trebui să mai beneficieze de acest drept, chiar dacă are contractul suspendat?
Societate nu are contract colectiv la nivel de unitate sau alt document care să specifice faptul că salariații suspendați nu primesc acest drept.
Răspuns la discuția termene somaj
grace_r a scris:

Din pacate, cei de la AJOFM au dreptate.

Stagiul de cotizare se calculeaza pe 24 de luni in urma de la data depunerii dosrului de somaj, iar in cazul in care in acesti ani ati avut doar 1/2 de norma, pentru a avea stagiul necesar trebuia sa depuneti dosarul a doua zi dupa data de incetare a contractului de munca, oentru ca deja cu urmatoarea zi nu mai este indeplinita conditia de stagiu necesara.

lg 76/2002:
Art. 34. - (1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;

Daca nu v-ati informat din timp asupra acestei situatii de limita, nu mai aveti stagiul necesar.

Poate va puteti completa stagiul eventual cu un contract pe durata determinata (si la expirare CIM se naste dreptul la somaj)



Foarte interesant. Din păcate, câți au actele gata la momentul încheierii contractului ca să poată depune a doua zi cererea respectivă? Mai ales că dosarul trebuie să cuprindă și faimoasa Anexă 14, care trebuie completată inclusiv cu ultima lună, iar contribuțiile trebuie și plătite, nu?