avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate alinaragazza

Activitate alinaragazza

Buna seara,

Doresc sa cumpar un apartament de 3 camere prin intermediul unei agentii. Am fost cu agentul imobiliar, am vizionat deja apartamentul si am negociat pretul apartamentului cu proprietarul. Urmeaza sa am toata suma cash in 2 zile pentru a plati valoarea apartamentului insa proprietarul spune ca are nevoie urgent de bani si ca ar vrea mai inainte sa semnam un prescontract in care sa ii achit mai mult de jumate din valoare, cam 70 %. Mi se pare o suma enorma in ideea in care nu e contractul definitiv de vanzare cumparare ci vorbim de un precontract. (consider ca la un precontract se achita o suma mai mica prin care proprietarul sa fie sigur insa nu aproape toti banii)
Prima intrebare ar fi : Este normal sa ceri atat de multi bani intr-un precontract? Imi este teama sa dau atatia bani.
A doua intrebare: Am aflat de la proprietar ca mai are si o ipoteca pe acest apartament si ca ar fi mutat- o deja in alta parte. (Initial spunand ca din aceasta privinta ar vrea atatia bani mai repede sa si-o achite) Cum as putea verifica acest lucru? La notar se poate afla cu exactitate? Ar trebui sa aiba o dovada proprietarul imobilului ca a facut preschimbarea in alta parte sau pe alt imobil? As dori sa am certitudinea ca dau banii pe ceva sigur.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns!Multumesc!