avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate worker

Activitate worker

Răspuns la discuția Intermediere vanzari ca PFA
Multumesc pentru raspuns.

Dar in cazul in care eu am contract cu un SRL ca intermediar in vanzari, si lucrez cu masina mea, imi pot deduce reparatiile masinii si carburantul ?
Salutare, am si eu o problema la care caut un raspuns.
Am deschis un PFA, urmeaza sa inchei un contract de colaborare cu un SRL.
Acest SRL este o firma de distributie care vrea acum (prin mine) sa dezvolte un nou segment. Prcatic, ei imi ofera posibilitatea sa le promovez un nou produs (destinat unei alte piete pe care ei activeaza deja).
In primul an imi ofera TOT castigul din aceasta retea pe care eu trebuie sa o construiesc (practic adaosul pe care ei il practica cu produsele noi mi-l dau mie). Practic eu sunt agent de vanzari si urmeaza sa fiu platit conform realizarilor mele.
1. Vreau sa stiu ce anume trebuie stipulat in contractul de colaborare dintre mine PFA si ei SRL (legat de plata......pentru ca adaosul pe produsele ce urmeaza a fi vandute difera de la un reper la altul)..... si mai ales ca veniturile mele vor fluctua in fiecare luna (deci nu pot fixa o suma de la inceput) ?
2. Eu voi lucra cu masina personala. Imi voi putea deduce cheltuielile cu carburantul si reparatiile pe PFA ?

Multumiri anticipate.
Eu auzisem ca in tarile UE, contractele de exclusivitate nu mai sunt valabile. Este adevarat ???
Răspuns la discuția clauze contractuale
Pai ... sunt destul de atent la ceea ce semnez...d'aia va intreb pe voi ...
Faza cu formarea profesionala este stipulata in anexa (nu asta e problema ...pt ca daca va exista asa ceva nu voi semna NIMIC). Pe mine ma "arde" clauza asta de fidelitate pe care imi cer 2000 E....
Răspuns la discuția clauze contractuale
Am avut pana acum o conventie civila.
Răspuns la discuția clauze contractuale
Salutare, ma confrunt si eu cu o mare dilema....
Am terminat perioada de proba si urmeaza sa semnez contractul de munca si actul aditional. imi este frica sa nu se schimbe prea mult targeturile si chestiile legate de castigurile mele la ei (sunt niste concursuri care se stabilesc in fiecare luna, penalizari destul de mari etc....veniturile mele lunare bazandu-se numai pe incasari si vanzari)....postul pe care il ocup fiind cel de reprezentant vanzari.

In actul aditional, pe langa clauza de exclusivitate mai este o clauza si anume CITEZ :
"Angajatul se obliga, ca in cazul in care reziliaza unilateral contractul de munca, in decursul unei perioade ce nu depaseste 2 (doi) ani de la data angajarii, fara ca acesta sa se datoreze nerespectarii obligatiilor contractuale asumate de catre angajator, sa plateasca daune interese in valoare de 2000 Euro (douamiieuro)."
Intr-un fel ma obliga sa semnez acest act (daca nu il semnez am salariu mai mic) ... Intrebarea mea este : Daca semnez acest act si peste cateva luni demisionez chiar imi pot lua acesti bani ???
Exista baza legala pentru a cere acesti bani ???
Astept raspunsul dvs cu mare nerabdare