avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate Onshop

Activitate Onshop

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: in apartamentul meu inchiriat cu forme legale, chiriasul a permis filmarea unor scene ale unui film romanesc aparut inclusiv pe Netflix. Scenele sunt decente, insa noua ca proprietari nu ni s-a cerut acordul, nici nu am fost anuntati. Am aflat de acest lucru recent, filmarile s-au desfasurat in 2019.

M-am gandit sa incerc o intelegere amiabila cu chiriasul constand in contravaloarea unei chirii cu titlu de penalizare pentru acest lucru. Daca el nu va coopera, il voi contacta pe regizor. Daca nici acesta nu va coopera, vom merge in instanta. Apartamentul nostru este din gama luxury, nu s-au produs daune materiale, vorbim doar despre lipsa acordului nostru, incalcarea contractului de inchiriere si expunerea in acest mod a locuintei noastre private. Ce ne sfatuiti?

Va rog sa ma indreptati spre legislatia relevanta din domeniu pentru a ma putea informa si a intelege ce ar trebui sa fac in continuare.

Va multumesc in avans pentru raspunsurile dvs.!
Am inteles, va multumesc pentru raspuns si link-uri!
Buna ziua,

Am nevoie de un avocat din Buzau. Aveti recomandari? Sunt din Iasi si doresc sa inaintez o cerere cu valoare redusa impotriva unei firme de consultanta pe fonduri europene din Buzau.

Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua,

Detin un magazin online. De ceva timp am dat peste o clienta care ma hartuieste, in sensul ca plaseaza cate 1-2 comenzi in fiecare zi, pe care apoi nu le ridica de la curier. Fiecare astfel de distractie ma costa cate 50-60 lei, transport tur-retur la curier.

Apoi, am inceput sa ii anulez comenzile si sa nu ii mai trimit produsele, insa primesc penalizare financiara de la platformele partenere (Emag, de exemplu).

Orice as face, pierd bani consistenti cu aceasta "clienta". Nu stiu ce vrea, probabil asa face cu mai multe magazine, e felul ei de a se distra. Este o femeie din celalalt capat de tara, cu dosare pe rol de executare silita (informatii de pe internet). Am incercat sa o sun, nu raspunde niciodata la telefon. Nici curierilor nu le raspunde.

Practic, un client de acesta pe termen lung are potential sa imi ingroape businessul la care am muncit zi-noapte pentru ca ei i se pare distractiv.

Pentru persoane fizice exista ANPC. Pentru firme ce institutie exista? Ce pot face sa scap de femeia asta? Cui sa ma adresez?

Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Avocat Bucuresti
Va multumesc pentru informatii, apreciez.
Răspuns la discuția Avocat Bucuresti
Va multumesc. Exista un contract clar si facturi, eu zic ca e foarte usor de demonstrat si cererea aceasta despre care vorbiti pare a fi o solutie buna.
Răspuns la discuția Avocat Bucuresti
Va multumesc frumos! Se judeca astfel de cauze in perioada asta sau ar trebui sa astept pana se ridica starea de urgenta?
Răspuns la discuția Avocat Bucuresti
Foarte util raspunsul dvs, va multumesc frumos.
Buna ziua,

Firma mea este in Iasi. Trebuie sa merg in instanta pentru recuperarea unor bani de la o firma din Bucuresti. Contractul spune ca procesul se va desfasura la Bucuresti.

Un avocat din Bucuresti poate demara toate procedurile fara sa trebuiasca sa fim noi prezenti in Bucuresti? Sau trebuie sa ne prezentam si noi cand se va judeca?

De asemenea, in categoria cheltuielilor de judecata pe care intentionam sa le cerem de la firma din Bucuresti intra si onorariul avocatului nostru?

Suma de recuperat nu e mare, in jur de o mie de euro. In mod normal nu mi-as bate capul, dar nesimtirea firmei din Bucuresti este cea care ma face sa imi bat capul, de fapt. Pentru aceasta suma de recuperat, daca platesc avocatului vreo 2-3 mii de euro, nu prea ar fi ok. De aceea intreb daca onorariul poate fi cerut in instanta de la cealalta firma.

Imi cer scuze daca intrebarile sunt infantile, nu am mai avut niciodata de a face cu un proces.

Multumesc pentru raspunsuri.
La sfatul unui politist, am mers pe legea 196/2018 la politie, asociatia de locatari, DSV, DSP, Protectia Animalelor, Protectia Copilului. Incep sa se miste lucrurile.

Si, ca sa fie mai simplu, am aflat ca acesti chiriasi nu au contract de inchiriere inregistrat la ANAF. Oricat nu as vrea sa ii fac rau proprietarului...