avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate ciucardelcosti

Activitate ciucardelcosti

Buna ziua,

Am un PFA inregistrat si la Registrul Comertului, neplatitor de TVA, si e posibil sa am nevoie sa facturez catre o firma din Germania, care in acest punct nu stiu sigur daca este sau nu platitoare de TVA.

Intrebarea mea este cum se face facturarea in acest caz, mai este nevoie de ceva in plus / se procedeaza diferit, fata de cum facturez catre orice firma din Romania ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Incasari PFA in cont personal
Inteleg.. numai ca pe declaratia unica de la ANAF, pe care am completat-o si in 2018 si in 2019, contul bancar nu este obligatoriu, si niciunde la infiintare, la Registrul Comertului sau ANAF, nu mi s-a cerut sa deschid cont explicit pe PFA. Eu am oferit pe acel contract cu Fan Courier, cont personal, pentru a-mi vira rambursurile.. iar acest lucru este din 2018, si sunt destul de multe incasari facute asa.. multe dintre rambursuri/colete fiind trimise cu obiecte personale pe care le-am vandut pe internet.. nicio legatura practic cu activitatea mea pe PFA.. doar ca din moment ce facusem un contract cu Fan Courier si imi generam singur AWB-urile si le lasam coletele.. nu am vazut vreun sens sa mai stau la coada cate 2 ore, daca trimit si colete personale.
Am inteles ! Multumesc pentru raspuns ! O zi buna !
Buna ziua,

Pentru un PFA neplatitor de TVA cu unul din codurile CAEN pe comert online, etc., daca doresc sa cumpar spre exemplu aparatura electronica din alta tara care face parte din spatiul UE, pe care sa o vand mai departe exista vreo procedura sau aprobare speciala ? diferit de procesul care este daca fac asta cu lucruri achizitionate de la noi, unde am luat factura, am facut o nota de intrare receptie, am adaugat pe stoc, iar la vanzare facturez si scot din stoc. Este vorba de comert la un nivel destul de redus, unde spre exemplu vreau sa cumpar X aparat sa zic unul, maxim doua pe luna, pe care sa il testez o perioada de timp si sa il pun la vanzare mai departe, cu suport de instalare si configurare la cerere.. fiind vorba de anumite echipamente profesionale.
Buna ziua !

Am un PFA si un contract facut cu Fan Courier pe acest PFA, iar platile pentru diverse lucruri vandute le primesc in cont personal.. nu am un cont deschis special pe PFA. Intrebarea mea este, pentru ca am trimis/generat AWB-uri pe acest contract pentru lucruri care nu au legatura cu PFA-ul, procesul fiind mai simplu daca tot aveam contract facut.. este vreo problema cu acele plati care apar facute/transferuri de bani de la Fan Courier catre mine?
Va multumesc pentru raspuns ! Din pacate nu am lucrat sub forma de contract.. urma ca dupa schitarea celor doua designe-uri sa se hotarasca la unul din ele, iar mai apoi in urma realizarii stickerelor cu acel design sa se faca plata sub forma de factura. Firma nemairaspunzand la ultimul e-mail, in care am transmis si designe-urile, am considerat ca nu au fost de acord cu oferta de pret, sau ca nu le-au placut cele doua designe-uri create.. insa acum am aflat intamplator ca de fapt au folosit unul din ele fara acordul meu. Designe-urile respective li le-am oferit ca preview sa poata vada si alege un model daca le place. Singura dovada pe care om am sunt toate emailurile prin care am comunicat, inclusiv ultimul email prin care am trimis cele doua preview-uri de design.. si pozele pe care le-am facut ieri pe o masina a lor aflata intr-o parcare, cu designe-ul respectiv lipit pe masina lor ca sticker.
Buna ziua,

Am un PFA si ma ocup ca obiect principal de activitate de design grafic / grafica vectoriala. In urma cu ceva timp o companie, nu dau nume, a apelat la serviciile noastre pentru a le creea un design de stickere auto pentru a fi lipite pe masini. Le-am facut acestora doua modele de design, urmand sa ne confirme daca sunt in regula si daca doresc sa le producem stickerele in urma unei oferte de pret date, oferta destul de mica la acea vreme. Nu am mai primit niciun fel de raspuns din partea acelei firme, insa zilele trecute am vazut si fotografiat intr-o parcare, o masina cel mai probabil a acelei firme, pentru ca avea inclusiv si date de contact pe ea, cu sticker lipit pe ea cu acel design creat de mine.

Intrebarea este, daca in acest caz se considera furt de proprietate intelectuala si daca se poate face ceva in acest sens, daca se pot cere daune materiale, etc.

Mentionez ca am toate emailurile prin care am comunicat cu o persoana de la acea firma, inclusiv ultimul e-mail in care le-am trimis cele doua designe-uri ca imagine.. un preview, sa se poata hotara.

Multumesc anticipat pentru un raspuns.
Am inteles ! Va multumesc pentru raspuns !
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire in legatura cu facturarea / descarcarea gestiunii pentru PFA cu activitati de comert, design specializat si alte activitati de editare. Eu realizez design grafic pentru diverse modele de stickere, fie decorative, fie auto.. cumpar autocolant, sa zicem 1 MP pe care il introduc in gestiune, realizez designe-ul pentru sticker si ulterior il decupez pe 1 MP de autocolant pe care l-am achizitionat si il am introdus in gestiune. Intrebarea ar fi, ce facturez in acest caz si cum descarc autocolantul folosit din gestiune ?

Eu ma gandisem initial sa facturez in felul urmator:

1. Manopera realizare design grafic decupat pe autocolant (cu unitate de masura la ora de lucru);
2. Autocolant (cu unitate de masura MP utilizat);

Insa, daca trec pe factura 1 MP de autocolant, ca sa pot sa il scad din gestiune, eu nu vand efectiv acel produs, 1 MP de autocolant catre cumparator, si un design/sticker decupat pe 1 MP de autocolant.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Va multumesc pentru raspuns ! O zi buna !