avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Incasari PFA in cont personal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Incasari PFA in cont personal

Buna ziua !

Am un PFA si un contract facut cu Fan Courier pe acest PFA, iar platile pentru diverse lucruri vandute le primesc in cont personal.. nu am un cont deschis special pe PFA. Intrebarea mea este, pentru ca am trimis/generat AWB-uri pe acest contract pentru lucruri care nu au legatura cu PFA-ul, procesul fiind mai simplu daca tot aveam contract facut.. este vreo problema cu acele plati care apar facute/transferuri de bani de la Fan Courier catre mine?
Ultima modificare: Joi, 20 Iunie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ciucardelcosti , utilizator 16:16, 22 Iunie 2019
Trebuie sa aveti cont bancar facut pe pfa si toate incasarile si platile prin banca sa le faceti doar prin acest cont.
Inteleg.. numai ca pe declaratia unica de la ANAF, pe care am completat-o si in 2018 si in 2019, contul bancar nu este obligatoriu, si niciunde la infiintare, la Registrul Comertului sau ANAF, nu mi s-a cerut sa deschid cont explicit pe PFA. Eu am oferit pe acel contract cu Fan Courier, cont personal, pentru a-mi vira rambursurile.. iar acest lucru este din 2018, si sunt destul de multe incasari facute asa.. multe dintre rambursuri/colete fiind trimise cu obiecte personale pe care le-am vandut pe internet.. nicio legatura practic cu activitatea mea pe PFA.. doar ca din moment ce facusem un contract cu Fan Courier si imi generam singur AWB-urile si le lasam coletele.. nu am vazut vreun sens sa mai stau la coada cate 2 ore, daca trimit si colete personale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare debite buna ziua, am comandat un produs online. produsul ... zsoli71 zsoli71 Recuperare debite Buna ziua, Am comandat un produs online. Produsul l-am returnat in termenul legal de 14 zile de la data primirii produsului. Returul a ... (vezi toată discuția)
Recuperare debite buna ziua, am comandat un produs online. produsul ... zsoli71 zsoli71 Recuperare debite Buna ziua, Am comandat un produs online. Produsul l-am returnat in termenul legal de 14 zile de la data primirii produsului. Returul a ... (vezi toată discuția)
Taxa cont colector rotterro rotterro Buna ziua, Societatea noastra are un contract de prestari servicii cu firma Urgent Cargus. Avem 2 probleme legate de plata Taxei de Cont colector in ... (vezi toată discuția)