avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum trebuie să procedeze un PFA neplătitor de TVA ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum trebuie să procedeze un PFA neplătitor de TVA care cumpără, în scop de vânzare, aparatură electronică din spațiul UE?

Buna ziua,

Pentru un PFA neplatitor de TVA cu unul din codurile CAEN pe comert online, etc., daca doresc sa cumpar spre exemplu aparatura electronica din alta tara care face parte din spatiul UE, pe care sa o vand mai departe exista vreo procedura sau aprobare speciala ? diferit de procesul care este daca fac asta cu lucruri achizitionate de la noi, unde am luat factura, am facut o nota de intrare receptie, am adaugat pe stoc, iar la vanzare facturez si scot din stoc. Este vorba de comert la un nivel destul de redus, unde spre exemplu vreau sa cumpar X aparat sa zic unul, maxim doua pe luna, pe care sa il testez o perioada de timp si sa il pun la vanzare mai departe, cu suport de instalare si configurare la cerere.. fiind vorba de anumite echipamente profesionale.
Ultima modificare: Luni, 24 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Radu Varciu , Consultant fiscal 21:44, 24 Iunie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pana ajungeti la plafonul anual de achizitii de 34.000 lei nu aveti nimic deosebit de intreprins. Plafonul de 34.000 lei se calculeaza pe baza facturilor externe din care excludeti tva-ul. Deci partenerii externi vor emite pentru dvs facturi cu tva.
Inainte de a efectua o achizitie cu care veti depasi acest plafon de 34.000 lei trebuie sa mergeti la Finante sa obtineti un cod special de tva pentru achizitii intracomunitare. Din acel moment veti prezenta furnizorilor externi acest cod special de tva. Furnizorii externi vor factura acum fara tva. Dvs calculati tva-ul aferent facturilor externe si il veti plati in Romania. Va trebui sa depuneti declaratiile 301 si 390.
Am inteles ! Multumesc pentru raspuns ! O zi buna !
Cu placere !
Numai bine !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cod de TVA va trebuie doar la achizitii ce depasesc 10000€. In rest, pentru orice achizitii, de oriunde, si export, oriunde, nu va trebuie niciun cod. Am intrebat la ANAF.

ciucardelcosti a scris:

Buna ziua,

Pentru un PFA neplatitor de TVA cu unul din codurile CAEN pe comert online, etc., daca doresc sa cumpar spre exemplu aparatura electronica din alta tara care face parte din spatiul UE, pe care sa o vand mai departe exista vreo procedura sau aprobare speciala ? diferit de procesul care este daca fac asta cu lucruri achizitionate de la noi, unde am luat factura, am facut o nota de intrare receptie, am adaugat pe stoc, iar la vanzare facturez si scot din stoc. Este vorba de comert la un nivel destul de redus, unde spre exemplu vreau sa cumpar X aparat sa zic unul, maxim doua pe luna, pe care sa il testez o perioada de timp si sa il pun la vanzare mai departe, cu suport de instalare si configurare la cerere.. fiind vorba de anumite echipamente profesionale.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1) 10.000 euro x curs euro la data aderarii (01.01.2007)= 10.000 euro x 3.3817 lei/euro=33.817 lei=34.000 lei ( prin rotunjire la mii lei ).
2) Prin optiune se poate obtine codul special de tva de la bun inceput si platiti TVA in Romania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de tva ovidiualexa74 ovidiualexa74 Buna ziua! Intentionez deschiderea unui SRL-D in saptamanile urmatoare (neplatitor de TVA) insa am o nelamurire legata de plata TVA-ului. Activitatea se va ... (vezi toată discuția)
Inscriere in roi - neplatitor de tva Contabiljunior Contabiljunior Buna ziua, Daca societatea nu este inregistrata ca platitor de TVA, dar intentoneaza sa achizitioneze din UE bunuri pentru revanzare - unde trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Achizitii ue sub plafon 10000 euro Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA Firma nou infiintata,doreste sa faca o achizitie intracomunitara de 3.000 euro. Ce obligatii de inregistrare/declarare/plata/ are? (vezi toată discuția)