avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Activitate gabriely

Activitate gabriely

Discuție Demisie
Buna ziua! ma aflu in urmatoarea situatie: am lucrat la o firma iar in una din zile fara sa fiu instiintat sau anuntat patronul m-a chemat in birou si m-a silit sa-mi dau demisia, spunandu-mi ca nu mi-am onorat corespunzator obligatiile de serviciu. Am scris cererea de demisie dar acesta nu doreste sa-mi acorde preaviz. Mi-a spus ca imi mai da un salariu in plus numai sa plec. Este corect cum a procedat? ce as putea face?
Buna seara! recent am cumparat o masina prin programul rabla. Problema este ca eu ca titular vreau sa inmatriculez masina pe numele sotiei. Ce trebuie facut in acest sens? am inteles ca un contract de vanzare cumparare intre soti este nul. Ce as putea sa fac ca masina sa o pot trece pe numele sotiei?
Multumesc!
Răspuns la discuția facturi pe PF neplatite la timp
ideea este ca yo nu stiu exact daca un control al garzii poate sa-i traga la raspundere pe superiori sau pe mine pt intarzierea aceasta a neplatii facturilor. seful a zis ca au venit in control serios si e posibil sa se intereseze de toate amanuntele astea referitoare la factura(semnatura, cumparator, etc) pt ca(zice sefu) bate la ochi ca nu au fost platite la timp.
Sunt agent comercial la o firma de distributie din alt oras si facturez atat la PF cat si la persoane juridice(firme). Am primit un tel de la seful meu prin care ma avertiza ca a venit controlul financiar la firma mama si sunt pasibil de raspundere penala din cauza faptului ca 3 PF-uri nu au platit facturile din luna aprilie. Mentionez ca facturile si PF-urile sunt autentice. Este adevarat ca pot fi controlat chiar daca aceste facturi urmeaza a fi platite in curand si pot fi tras la raspundere pentru aceasta intarziere?