Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare masina

Buna seara! recent am cumparat o masina prin programul rabla. Problema este ca eu ca titular vreau sa inmatriculez masina pe numele sotiei. Ce trebuie facut in acest sens? am inteles ca un contract de vanzare cumparare intre soti este nul. Ce as putea sa fac ca masina sa o pot trece pe numele sotiei?
Multumesc!
Poti face o donatie sotiei.
In acest fel o poti inmatricula fara probleme pe numele ei.

:) Si stii ce este interesant? Donatia este revocabila.

Alberto Kurtyan
Puteti incheia un contract de donatie , la notar , in forma autentica .
Intr-adevar , donatiile intre soti sunt revocabile.
Dvs , ca donator , puteti oricand revoca donatia .(nu pt survenienta de copil )
puteti , printr-o conventie , dispune ca bunul propriu al dvs sa intre in comunitatea matrimoniala a celor doi soti , fiind bun proprietate comuna in devalmasie.
Donatie este valabila daca nu va exista ulterior un interes al dvs in a o revoca.
Succes