avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare masina

Buna seara! recent am cumparat o masina prin programul rabla. Problema este ca eu ca titular vreau sa inmatriculez masina pe numele sotiei. Ce trebuie facut in acest sens? am inteles ca un contract de vanzare cumparare intre soti este nul. Ce as putea sa fac ca masina sa o pot trece pe numele sotiei?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 22:59, 29 Noiembrie 2008
Poti face o donatie sotiei.
In acest fel o poti inmatricula fara probleme pe numele ei.

:) Si stii ce este interesant? Donatia este revocabila.

Alberto Kurtyan
Puteti incheia un contract de donatie , la notar , in forma autentica .
Intr-adevar , donatiile intre soti sunt revocabile.
Dvs , ca donator , puteti oricand revoca donatia .(nu pt survenienta de copil )
puteti , printr-o conventie , dispune ca bunul propriu al dvs sa intre in comunitatea matrimoniala a celor doi soti , fiind bun proprietate comuna in devalmasie.
Donatie este valabila daca nu va exista ulterior un interes al dvs in a o revoca.
Succes

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare contract vanzare-cumparare vromeo vromeo Buna ziua, As dori sa stiu in ce conditii se poate modifica un contract de vanzare-cumparare. Parintii mi-au cedat o garsoniera, pentru care am facut un ... (vezi toată discuția)
Impartirea bunurilor dupa casatorie ramona2012 ramona2012 Buna ziua, As dori sa ma informez in legatura cu procedura de vanzare/donare a unei parti dintr-un apartament dupa casatorie. Viitorul meu sot a cumparat un ... (vezi toată discuția)
Donatie Stanciut Stanciut Daca am primit donatie un apartament o pot trece si pe sotie pe contract? Sau sa fac contract nou? (vezi toată discuția)