avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate CristinaKris

Activitate CristinaKris

Au fost realizate pe principiul intelegerii intre vecini.
Boxa nu este construita de mine. Am achizitionat apartamentul si boxa exista deja (se pare ca au fost delimitate in momentul construirii blocului, in 1976). In tot acest timp, proprietarii care utilizeaza spatiul respectiv platesc chirie catre Asociatia blocului.
Este acest lucru reglementat in vreo lege?
Buna ziua.

Am citit mai multe articole despre acest subiect, insa nu am gasit o trimitere exacta catre o anumita Lege.

Imi puteti confirma, va rog, daca este legal ca propietarii dintr un bloc sa detina boxele, in conditiile in care platesc chirie lunar catre Asociatie?

Recent, mi s-a furat ceva de la boxa si Presedintele blocului mi a spus ca nu pot face plangere la politie pentru ca oricum spatiul este ocupat ilegal.

Va multumesc mult.
Buna ziua.

In ultimele 6 luni, cheltuielile administrative calculate la intretinere sunt foarte mari (peste 500 RON). Administratorul nu specifica ce facturi/cheltuieli stau la baza acestui calcul, ci mentioneaza doar totalul.
Din pacate, Legea nr. 17/2016 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 230/2007 nu specifica nimic despre detalierea cheltuielilor, ci doar despre obligativitatea afisarii modului de calcul al intretinerii.

Stie cineva daca administratorul este obligat sa specifice facturile care stau la baza cheltuielilor administrative si ce pot face pentru investigarea sumelor din lunile trecute? Mentionez ca presedintele blocului este cel care preda facturile administratorului (contractat de asociatie printr intermediul unei firme).