avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate manu_ella

Activitate manu_ella

Multumesc pentru raspunsul dvs. ideea este buna, urmeaza sa o analizez indeaproape.
Multumescpentru raspuns.

Ideea este ca, asociatia e foarte mare si nu-mi convine sa desfasor munca voluntara, pentru ca este mult de lucru.
Ar exista, in opinia mea varianta unui SRL, sa incasez banii pe firma.
In aceasta situatie remuneratia se incaseaza pe firma , ceea ce nu contravine legii indemnizatiei de crestere a copilului.
Buna ziua! Am si eu o speta ciudata, va rog sa ma ajutati in masura in care stiti.
In prezent sunt presedintele unei asociatii de proprietari, sunt remunerata in baza unui contract de mandat si sunt si angajata la o firma.
In luna ianuarie urmeaza sa nasc, voi primi timp de 2 ani indemnizatie de crestere a copilului. In toata aceasta perioada de 2 ani nu am dreptul sa realizez venituri, potrivit Ordonantei privind indemnizatia de crestere a copilului.
In consecinta, cu asociatia de proprietari nu voi avea dreptul sa am incheiat contract de mandat si sa fiu remunerata.
Intrebarea mea este: sub ce forma voi putea sa-mi desfasor activitatea ca si presedinte de asociatie, avand in vedere ca nu pot sa obtin venituri personale?

Multuymesc.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
candidate_of_law a scris:

Eu nu stiu daca sa-mi doresc grile.

Grilele pot fi concepute in asa fel incat sa gresesti multe intrebari. Reteta e simpla:

- intrebarea vizeaza o chestiune de detaliu

- variantele sunt alambicate si inselatoare (poti sa nu dai importanta la un "numai", "si", "sau" "daca" )

- chestiunea de detaliu poate fi pusa intr-un context exceptional sau in relatie cu alta institutie de drept

De exemplu eu pot face 10 grile din contracte la care sa nu raspunzi corect decat la 2-3 maxim. (try me) Deci un punctaj de 30% la aceasta materie la grile, pe cand pe sistemul clasic daca-ti cade un contract de bun simt poti sa scrii la el tot ce stii si sa obtii un punctaj mult mai bun.

Marele avantaj la grile e ca testarea e din toata materia, pe cand la sinteze daca nu pici pe subiect se poate termina foarte urat.




Acuma haideti sa fim realisti, grilele din februarie au fost mai simple ca la INM, cu siguranta!!! uitati-ca si voi peste ele si comparati-le! deci daca ai invatat cat de cat k lumea nu aveai cum sa nu iei nota 7.
Eu am 2 prietene la care li s-a furat din nota in sptembrie au luat la 4 materii peste 8 si la una 4!!! in februarie au luat 8 si 9 la examen. IN MOD CLAR AU LUAT 8 SI 9 PENTRU CA FETELE AU STIUT, IAR IN SEPTEMBRIE AU FOST FFFF DEZAMAGITE PENTRU CA NU LI S-A DAT NOTA MERITATA!!!

IAR CU PRIVIRE LA DIFICULTATEA GRILELOR NU CRED SA DEA EXACT CA LA inm, PENTRU CA ATUNCI MERGEM LA inm, SI AVEM MACVAR UN SALARIU, DAR LA BAROU AVAND IN VEDERE CA NU AVEM VENITUL ASIGURAT, TREBUIE SA FIE GRILE MAI USOARE, ASA CUM AU FOST IN FEBRUARIE.
akita_inu_puppy a scris:

pai eu de ce intreb? tocmai ca nu am informatii in acest sens.



DE UNDE STII CA SE DA TEST GRILA?? VAD CA AI AFIRMAT UN LUCRU , NU AI INTEROGAT!!!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Buna ziua tututor! Fratilor, cei care doriti sa fie examen grila eu zic ca ar fi bine sa trimite ti mesaje in forum sau mailuri pe adresa UNBR-ului sa va exprimati opinia.
De aceea a fost supus dezbaterii opiniei publice acel Regulament pentru ca noi, cei care vom sustine examenul sa opinam cum credem ca e mai obiectiv examenul.

de aceea, VA ROG TARE MULT TRIMITE TI CATI MAI MULTI MAILURI SI SCRIETI CA VRETI SA FIE GRILA.
IN OPINIA MEA VARIANTA GRILA E CEA MAI BUNA VARIANTA, CEA MAI OBIECTIVA, NU LASA LOC DE INTERPRETARI, NU E STRESUL ASA DE MARE CA LA SUBIECTE, CARE DEVINE SI MAI MARE CAND AFLI REZULTATUL CA AI PICAT EXAMENUL DIN CULPA LOR, CA TI S A CORECTAT INCORECT LUCRAREA, ETC. EU AM TERCUT PRINTR O DRAMA DE GENUL ASTA ANUL TRECUT IN SEPTEMBRIE SI NU MAI VREAU SA TREC INCA O DATA.
MULTUMESC.
Răspuns la discuția UNBR dat in judecata
Si eu voi introduce o actiune in contencios admin , iar unul dintre capetele de cerere va fi si recorectarea lucrarii mele la disciplina dr proc pen, la care mi-a dat 4.25.
Ar fi bine sa semnam mai multi actiunea in contencios, ca sa nu ne angajam fiecare avocat, ci doar unul singur pt toti, tinand cont de faptul ca unii nu locuiesc in Bucuresti.
Eu sunt dispusa sa ma alatur voua, cei care vreti sa introduceti actiunea in contencios si repet, sa introducem o singura actiune, TREBUIE SA FIM UNITI!!!

Deocamdata asteptam raspunsul la plangerea prealabila, term de raspuns e de 30 de zile de la data introducerii, iar dupaceea, nemultumirea de raspunsul primit la plangere va fi un motiv intemeiat de introducere a actiunii in contencios!!!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Dragi colegi,

mai stiti ceva de plangeri?? Ce v-ati hotarat pana la urma sa faceti dupaceea??
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
De la data afisarii rezultatelor la contestatii, aveti la dispozitie 30 de zile pentru a introduce plangerea, confor art. 7 din legea 554 din 2004!!! Deci, care nu ati introdus plangere pana acum sau care crede ca nu a invocat tot ce trebuie in plangere mai are timp la dispozitie inca vreo 2 sapt, conform legii. Toti cei nedreptatiti, trimiteti plangeri la UNBR...desi...cine stie...daca vom rezolva ceva..., doar prin instanta...eventual.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Putem cere anularea PARTIALA a deciziei administrative, cf legii 554, numai in ce ne priveste pe noi , contestatarii.