avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate duwhyt

Activitate duwhyt

Apare un caz particular aici. Plata salariului se facea in ultima zi din luna. Insa din cauza neseriozitatii unor angajati a aparut aceasta situatie incordata. S-a facut greseala odata sa se plateasca salariul cu cateva zila inainte (de sarbatori) iar respectivii nu s-au mai sinchisit sa vina la munca. Asta a generat mai multe probleme (in efect domino). De atunci s-a decis sa nu se mai plateasca in avans. Angajatii nu vor sa semneze aditionale samd. Nu vorbim aici de o ambitie personala a celor de la contabilitate. Daca ar exista o prevedere undeva conform careia contractul incheiat (de cineva care nu s-a gandit la astfel de situatii) nu este conform legii ar putea fi obligati angajatii sa semneze un aditional pentru prima zi din luna urmatoare (doamne fereste ... nu dupa 30 de zile....). Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua. Am intampinat o problema la contractul individual de munca al unor angajati. Termenul de plata al lichidarii este specificat sub forma "ultima zi din luna" fara nici o alta clarificare (curenta sau urmatoare). Angajatii sustin ca ar fi vorba de luna curenta de munca. Calculul salariului nu poate fi facut in avans deoarece trebuie sa se tina seama de condica de prezenta. Personalul de la contabilitate isi termina programul de activitate la aceeasi ora cu restul angajatilor. Normal ar fi ca salariile (lichidarea) sa se plateasca la macar o zi lucratoare dupa ultima zi din luna curenta de munca (timp necesar pentru calculul salariului) asta insemnant prima zi din luna urmatoare. Din cauza acestei situatii apar conflicte intre contabilitate si restul angajatilor. In Codul Civil nu se face o referire precisa pentru marja de timp in care trebuie sa se faca plata salariilor (este clar ca e gresit conceput contractul de munca). Exista alta lege care sa reglementeze marja de timp?
Multumesc.
Multumesc de raspuns
Multumesc de raspus. Totusi .. daca eu vreau sa comentez un produs si pun o poza a produsului(ambalaj) sau instructiunile (ingrediente, continut ... etc) pot fi acuzat de incalcarea dreptului de autor pentru ca am postat poze cu produsul respectiv?
Am un site si vreau sa expun pe el niste copii obtinute prin scanare a unor ambalaje de produse ce se afla aproape in orice supermarket din romania. Am nevoie de aprobarea producatorului?