avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate LLia

Activitate LLia

Recalculare pensie anticipata parțială.
Se poate sa solicit recalcularea pensiei anticipate parțială (penalizata ) decizie din aprilie 2020 ,dacă după data emiterii am mai lucrat în Austria de la data emiterii și pana la 31 ianuarie 2022. Ce acte trebuie sa trimit la casa de pensii din România care a emis aceasta decizie?
Va mulțumesc.
Mulțumesc.
Va mulțumesc.
Dacă mai sunt și alte posibilități aștept .
Se pot cere daune materiale și morale de la sot și o femeie cu care soțul s-a întâlnit?
Probe : mesaje telefonice și înregistrare audio a soțului în care recunoaște ca a insistat sa se întâlnească . Acea femeie, măritată de altfel, s-a deplasat personal la locul de munca al soției rugand sa nu facă publica situația.
Perioada 02.10.1989 - 31.12.1991 am lucrat în procent 50% în grupa 1 de munca. Cu cât crește vechimea în munca?
Va mulțumesc.
În aprilie 2020 am primit decizia de pensie anticipata parțial . În conținutul deciziei la "Observații " mi se comunica ca una din adeverințe ( eliberata de angajator în 2014 ) care specifica ca am lucrat în grupa 1 de munca are stersaturi.
Am solicitat la angajator redactarea fără ștersături, corecturi a celor 2 adeverințe: una cu perioada cât s-a acordat grupa de munca și a 2 a cu salariile din perioada 1989 - 1999.
(menționez ca am lucrat în proiectare).
Fiind situația din perioada am expediat pe mail , asa cum am primit adeverințele, în martie 2020.
În decizie mi s-a comunicat ca adeverintele nou redactate nu sunt avizate de o autoritate competenta "conform cu originalul"..
În aceasta decizie e trecuta o adeverinta eliberata în 2012, deci eronat redactata.
Am făcut programare la consulat am obținut adeverințele vizate și le-am expediat poștal în septembrie 2020, pentru valorificare la casa de pensii care a emis decizia, ,acolo fiindu-i alocata tara unde locuiesc.
În iunie 2021 au emis o decizie în care îmi resping adeverințele
- una nu respecta forma anexei 14 din HG 257/2011
- alta nu are temeiul legal de acordare.
Nici una din adeverințe nu este redactata corect , difera numele .
Ba mai mult numărul deciziei este șters cu pasta alba corectoare și trecut cu pixul un număr. Pana si anvelopa plicului are aplicat corector tara unde locuiesc fiind trecuta cu pixul după ce redactase o alta tara.
De râsul.....lumii:
Am sesizat pe adresa electronica casa de pensii și CNPP Bucuresti dar nici o reactie , cică în 30 de zile primesc răspuns.
Ba mai mult în iulie nu am primit drepturile materiale.
Am câteva de întrebat dacă ma poate îndruma cineva:
- ce demers sa fac pentru redactarea fără ștersături, modificări și înscrierea numarului adeverințelor conform cu originalul?
- care este instanta competenta pentru ca să cer anularea acestei decizii și valorificarea grupei de munca și a veniturilor din adeverința . Am carte de identitate cu domiciliul în orasul ,unde este angajatorul care a eliberat adeverințele, decizia este eliberata de o casa de pensii din alt județ și din 2014 locuiesc și muncesc în străinătate.
As contesta decizia în orașul unde am domiciliul din cartea de identitate
Bună ziua,
1. Se poate cere recalcularea pensiei anticipate parțial , stabilita în martie 2019 în România, dacă am mai lucrat de atunci în Austria?
2. Am reședință în Austria și încă lucrez aici pana la 1 februarie 2022, data când am dreptul de ieșire la pensie - 60 de ani. Ce acte trebuie sa trimit dacă am dreptul de recalculare?
De când se acorda aceste drepturi?
Va mulțumesc.
Sunt beneficiară a unei pensii anticipate parțiale comunitare din martie 2019. din România , având reședință în Austria din 2014.
Când s-au stabilit drepturile, pensia națională a avut valoarea mai mare.
Din martie 2019 eu lucrez în continuare în Austria deci s-ar mai adaugă peste 2 ani , fapt ce ar influenta pensia comunitara ( la data deschiderii drepturilor lipseau 2 ani ).

Ce trebuie sa solicit recalcularea sau revizuirea pensiei?

Doar mențiunea ca de la data intrarii în plată a pensiei eu am lucrat în continuare în Austria este suficient , astfel încât casa de pensii din România sa solicite perioada de contribuție la casa de pensii din Austria?
Va mulțumesc.
Date
- Prima înfățișare de divort, avocatul reclamantului a depus cu o zi anterior ședinței o adeverința medicală
- S- a amânat ședința. Reclamantul nu s-a prezentat la aceasta înfățișare probabil avocatul i-a comunicat ca va depune certificat medical ( știu unii vor spune tipic amânărilor)

-a2a înfățișare
- s-a cerut ca nesusținută cererea de divort a reclamantului de avocatul pârâtei
Dar s-a respins ca reclamantul a motivat ca stăruie in desfacerea căsătoriei
- Așa e in codul civil sau e o practica?


S-a cerut motivarea de către reclamant a lipsei din ziua in care avocatul era motivat medical.
Răspuns : sarcini de serviciu
Atât e destul ?
Doresc păreri pertinente din Cod civil și practica.
Va mulțumesc.
Răspuns la discuția Ordonanța președințială
Deci procesul de divort încă se judeca. Un singur punct se judeca : domiciliul minorului.
Doream sa ma ajutați cu informația dacă se poate face iar ordonanța președințială pentru restabilirea domiciliului minorului la tata, deoarece tatal este împiedicat sa-l vadă. Și in subsidiar sa se ceara program de vizitare.
Divorțul se judeca in aceeași localitate cu ordonanța dar acum mama s-a mutat in alt județ.
Iar in județul asta a încercat și un ordin de protecție împotriva tatalui și. a familiei paterne, ordin respins.
Va mulțumesc.