avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate llukas

Activitate llukas

Răspuns la discuția Drepturi de autor poze
Va multumesc pentru raspuns.
De asemenea sunt interesat in ce masura pot folosi pozele rezultate din cautarea de imagini pe google pentru obiectele pe care doresc sa le vand. Am observat ca pe google, la imagini, exista o filtrare a cautarilor in functie de licenta, respectiv: "Imagini etichetate cu permisiunea de reutlizare cu modificari."
Aceste imagini le pot folosi fara nici un risc pentru obiectele pe care doresc sa le vand?
Am gasit pe internet site-uri care vand imagini dar nu iti ofera dreptul de a le imprima pe diferite obiecte pentru vanzare. Daca cumpar aceste imagini si le folosesc pentru a vinde diferite obiecte imprimate cu imaginile respective (postere, stickere, tricouri, etc) cu toate ca ei specifica faptul ca se pot folosi doar pentru a crea astfel de imagini pentru uz personal, care sunt roscurile la care ma expun. Mentionez ca doresc sa comercializez aceste obiecte printr-un magazin online cu factura fiscala emisa de firma mea.
Conditiile site-ului care vinde pozele sunt:

Shutterstock hereby grants you a non-exclusive, non-transferable, worldwide, perpetual, right to use, modify, and reproduce Images in the following ways, subject to the limitations set forth herein and in Part II hereof:
For decorative purposes solely for your own personal, non-commercial use, not for resale, download or distribution, or any other commercial use .
YOU MAY NOT:
Produce or otherwise create for resale or distribution, printed reproductions of any Image as wallpaper or wall art, on billboards, or on canvas, paper, plastic or any other medium, unless such reproduction is expressly permitted in PART I.

De asemenea sunt interesat in ce masura pot folosi pozele rezultate din cautarea de imagini pe google pentru obiectele pe care doresc sa le vand. Am observat ca pe google, la imagini, exista o filtrare a cautarilor in functie de licenta, respectiv: "Imagini etichetate cu permisiunea de reutlizare cu modificari."
Aceste imagini le pot folosi fara nici un risc pentru obiectele pe care doresc sa le vand?

In cazul in care folosesc pozele fara a avea acest drept, ce riscuri sunt din punct de vedere legal?

Astept cu interes raspunsul dvs.
Va multumesc,
Nicolae