avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Activitate nico75

Activitate nico75

Buna ziua!
As dori sa ma ajutati cu cateva inregistrari contabile pentru un ONG si anume:
- se organizeaza baluri de caritate unde se organizeaza tombole si licitatii, inrebarea mea este cum se contabilizeaza banii proveniti din vanzarea de bilete de tobola si cei proveniti din incasarile pe obiectele licitate?( unele obiecte licitate se si factureaza).
- pentru taxele de participare la aceste baluri, dupa parerea mea, ar trebui sa se emita chitante, sau nu?
_ anul fiscal la acest ONG incepe la 01 iulie si se incheie la 03 iunie anul urmator, ce declaratii trebuie sa sepuna si cand?
Buna ziua,
S-a achizitionat de catre o persoana juridica, un microbuz sh de la o persoana fizica, in baza unui contract de vanzare-cumparare si s-a platit o transa din valoarea acestuia prin banca. Adminstratorul societatii vrea sa plateasca numerar in, una sau doua transe, valoarea ramasa neachitata. Poate face acest lucru chiar daca valoarea ramasa este mai mare de 5000 lei, mai exact este 17 600 lei.
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
As dori sa stiu daca un expert contabil poate sa-si exercite atributiile de cenzor, de tinere a contabilitatii si semnarea bilantului, la o cooperativa agricola, fiind si membru fondator in acelasi timp.
Multumesc!
Buna ziua,
Pentru a primi autorizare sa functioneze ca unitate protejata, o societate comerciala trebuie sa indelineasca unnele conditii, una dintre acestea e sa aiba cel putin 30% din numarul total de angajati, persoane cu handicap. Intrebarea este daca aceste persoane trebuie sa fie incadrate cu norma itreaga sau pot sa fie si cu timp partial?
Va multumesc!
Buna ziua!
Am avut control de la politia locala din oras, iar problema a fost ca vindem atat pe factura cat si pe bon fiscal din aceiasi locatie.
Evidenta se tine cantitativ - valoric, avem o singura gestiune de unde scadem marfa vanduta, dar vindem, asa cum am mai spus pe factura+chitanta la persoanele juridice si pe bon fiscal persoanelor fizice.
Este gresit ceea ce facem, ce solutie ar fi si care este baza legala?
Va multumesc!
Buna ziua,
Sunt stagiar la CECCAR iar in noiembrie sustin examenul de aptitudini pentru obtinerea calitatii de expert contabil. Pot beneficia de cele 10 zile de concediu platit pentru formare profesionala la societatea la care sunt incadrat ca si contabil sef? Mentionez ca angajatorul nu a suportat nici un fel de cheltuiala pe tot parcursul celor 3 ani de stagiu.
Va multumesc anticipat!

Buna ziua.
O societate comerciala din Romania poate emite facturi in euro catre o alta societate comerciala tot din Romania? In ce conditii?
Va rog si baza legala daca se poate!
Multumesc!

Buna ziua.
O societate comerciala din Romania poate emite facturi in euro catre o alta societate comerciala tot din Romania? In ce conditii?
Va rog si baza legala daca se poate!
Multumesc!
Buna ziua!
Poate primaria locala a unei comune sa plateasca contravaloarea transportului elevilor dintr-o localitate in alta, catre firma de transport care este pe aceasta ruta, in baza unei facturi fiscale? Care ar fi baza legala? Mentionez faptul ca aceasi primarie este asociat unic la firma de transport respectiva.
Va multumesc
Buna ziua! O firma de transport vrea sa angajeze cu CIM pe perioada nedeterminata cu 4 ore pe zi, un pensionar ( limita de varsta) care mai are un CIM la o alta firma tot cu 4 ore pe zi. Poate face acest lucru ? dar se presupune ca nu va avea functie de baza, aceasta fiind la cealalta firma.
Va multumesc anticipat!