avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate Cato6403

Activitate Cato6403

Multumesc foarte mult.
Toate cele bune ...
Multumesc foarte mult pentru promptitudinea raspunsurilor.
Credeam ca schimba ceva art. 19 , (2,),,c) din hg 181/2024 ( norme ).Se pare ca m-am bucurat degeaba...contractul actual e mai avantajos decat unul nou...eu neavand varsta standard de pensionare...
Toate cele bune..
Buna ziua,
Am 60 de ani, pensie pentru limita de varsta ( reducere cu grupa de munca ) din aprilie 2024 in sectorul privat.
Doamna de la pensii imi spune ca pot cumula pensia cu salariul pe baza contractului de munca existent iar doamna de la firma spune ca nu se poate cumula , decat in baza unui nou contract de munca.
Care sa fie adevarul ?
Multumesc anticipat.
Cumulul se face cu contractul de munca vechi sau trebuie incheiat unul nou ? Eu sunt intr-o situatie asemanatoare si lucrez in sectorul privat.
Multumesc anticipat.
Buna ziua !
Ma numesc Olteanu si mi - a fost respinsa actiunea in instanta pentru obtinerea grupei de munca ( inclusiv la apel ), in timp ce alti colegi cu care am lucrat in aceleasi conditii au obtinut - o ! Mentionez ca expertiza a fost favorabila ! Mai pot face ceva in continuare ?
Multumesc anticipat !
In cadrul apelului se schimba judecatorul sau ramane acelasi ?

Multumesc anticipat !
Apelul poate fi facut oricand sau este limitat in timp ?
Expertiza a fost in favoarea mea !
Buna ziua !
Ma numesc Olteanu si va rog sa - mi spuneti ce pot face daca mi s - a respins in instanta dreptul la grupa 1 de
munca , in conditiile in care alti colegi au obtinut - o lucrand in acelasi timp si loc de munca cu mine ?
Va multumesc anticipat !