avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters48937

Activitate ContSters48937

Discuție recuperare bani
Impreuna cu sotul am dat o suma de bani soacrei prin virament bancar drept cadou. Mai pot cere banii inapoi?
buna ziua, suntem casatoriti din august 2006, sotul nu avea servici, a lucra doar 9 luni de zile in 2004. in ian 2007 a velit in italia, unde mama lui era stabilita ce ceva ani. urma sa vin si eu desi ii spusesem ca imi e teama , ca nu e ceea ce imi doresc. eu lucram in contabilitate castigam cca putin dar aveam sperante ca va fi si bine, eram oarecum la inceputul cariei mele. am decis sa vin si eu in italia in martie 2007 unde singurul loc de munca pe care l-am gasit destul de repede a fost in fabrica ca lucrator confectioner. am acceptat sperand doar ca e pt moment. intre timp s-a angajat si sotul tot in fabrica dar schimbande de cateva ori locul de munca cu pauze de cate o luna , motive se inchideau fabricile, expira contracut determinat si nu ii refacea altul. in ianuarie 2008 am decis la insistentele mele sa cumparam un apartament in tara, dar cum nu aveam destui bani facut un imprumut la o banca italiana si cu ce mai aveam noi am reusit sa achitam 50 la suta din valoarea apartamentului , iar pt restul tatal meu a facut credit ipotecar, apartamentul fiinde pe numele lui. in cursul anului 2008 a fost oarecum bine, munceam amandoi plateam ratele , cea din italia precum si cea din romania, au intervenit alte probleme legate de soacra mea noi am locuit mereu impreuna in 2006 si cu concubinul ei iat din 20o7 doar noi 3 ei despartindu-se, un episod foarte urat care m-a afectat atat moral cat si financiar, povestesc daca e cazul. din noiembrie 2008 sotul meu nu mai lucreaza au aparut probleme financiare , discutii de tot felul, mie mi se pare ca el se complace in situatia asta ca nu ii place sa faca nimic, i-am propus sa faca si el o facultate, i=am propus diverse locuri d emunca, recunosc nu nu tocmai cele mai bune, dar atata timp cat eu am renuntat la munca mea de birou ca sa stau 12 ore in fabrica mi se parea norlam sa contribuie macar la treburile casnice, dar el asteapta d ela mine sau de la mama lui. a lucrat le negru vreo 2 saptamani dat si-a cumparat un calculator mai performant fara sa ma consulte. noi aveam cont bancar comun , el avea acces la salariu meu. in am decis sa divortam, si el este de acord cu despartirea. imi e frica ca ma va santaja in privinta apartamanetului, noi am trimis lunar bani in romania pentru rate din contul comun chiar daca el nu a avut venituriin ultimile 6 luni. mentionez ca imi este greu doar cu un salariu , ma simt exploatata financiar si moral. multumesc celor care imi dau un sfat!
Răspuns la discuția doua contracte de munca...
contributiile sunt virate. as putea beneficia de indemnizatie crestere copil?
lucrez de un an intr-o alta tara cu un contract de munca legal cu norma intreaga. in momentul plecarii din tara nu am inchis contracul de munca de 4 ore care il aveam atunci si care este inca activ. practic eu am doua domicilii, unul in tara si altul aici. e legal? pentru lensie se va cumula?
Discuție cum sa fac...?
doersc sa cumpar un apartament, propietarul este in italia. am discutat cu el telefonic iar in tara cu fratele acestuia, care nu are procura pt a face actele. eu vreu sa fac credit de 25 000 euro, dar imi trebuie cartea funciara pe care nu o are facuta. propietarul imi cere sa ii dau fratelui sau 1000 acont cu chitanta de mana. e corect acest lucru? propietarul doreste sa vina in tara in ianuarie pt a finaliza actele, eu ma tem ca se vor schimba conditiile benacii de acordare a imprumutului pana atunci, sau in cazul in care tranzactia se intarzie , propietarul imi cere mai multi bani pe apartament. fratele poate facea cartea funciara fara procura?dureaza eliberarea unei carti funciare?
eu impreuna cu sotul meu si cei doi copii am obtinut o locuinta de servici, de la MAPN. acum 2 ani s-a produs divortul, copiii ramanad in grija mea. am continuat sa locuiesc cu copiii in aceasi locuinta. partajul s-a efectuat doar pt bunurile comune. in timpul divortului contractul de inchiriere s-a reinoita valabil fiind pana in 2008 , fiind si eu trecuta pe contractul de inchiriere. la un an dupa divort el a cumparat locuinta de serviciu de la mapn si a vandut-o imediat, fara stirea mea. nu am primit nici un ban din vanzare. doresc sa stiu daca as fi avut intr-un fel dreptul de a mi se atribui acea locuinta, de a inchiria sau cumpara, daca el a putut cumpara si vinde locuinta fara stirea mea in timpul in care exista un contract de inchiriere. cum se realizeaza partajul pt o locuinta de serviciu?