avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate A.Attila87

Activitate A.Attila87

Buna, este legal sa desfaci contractul de munca a unui angajat care a fost descoperit ca este beat in timpul de munca cu etilotestul dar care nu a fost dus petru clarificare situatiei la spital pentru preluare de proba din sange? Sigur ca este trecut in regulament intern si in codul de conduita etica ca nu este acceptat la munca omul care este beat dar totus nu preluarea de proba poate dovedi cu exactitata daca este beat sau nu?
Intrebarea este in privinta in care ,dupa cum stiu eu, in parcul industrial numai firmele care fac productie pot inchiria loc nu si care sunt pentru pentru servirea oamenilor adica firme care furnizeaza (se ocupa cu alimentarea de apa in cazul nostru), mai ales daca este in proprietatea primariei
Buna, in primul rand va doresc un an nou fericit si plin de succes!
Intrebarea mea este daca exista cadru legal ca o societate pe actiuni cu capital majoritar de stat si subordonat consiliului local, poate fi obligat sa participe la o licitatie pentru ocuparea unei spatiu in parcul industrial. Stiand ca daca nu va fi ocupat spatiile la parcul industrial pana martie banii pentru construirea parcului trebuie returnat catre U.E. si nu exista alt candidat. Multumesc anticipat pentru raspuns
Buna ziua, Sunt angajat la o societate comerciala cu capital majoritar de stat (Gospodaria Comunala din Sf. Gheorghe jud. Covasna). Sunt membru de sindicat, acum sunt negocierile salariale intre conducere si comisia de sindicat. Inrebarea mea este daca Angajatorii au obligatia(dupa cererea sindicatului) sa-si elibereze sindicatului functia de incadrare si salariile angajatilor ? stiu despre existenta legei GDPR dar societatea noastra a refuzat sa-si de datele conform legi 153/2003 art.6 alin(2). care nu are nici o legatura cu aceste solicitari. Va rog cu respect, clarificati situatia, multumesc anticipat
Buna seara, Tatal meu se afla intr-o situatie delicata, el fiind internat in spital si se afla in concediu medical de 2 saptamani. Decizia de pensionare (anticipate) a fost trimis catre societate la care lucreaza, insa tata nici nu a luat in mina decizia find internat la spital. De la societate au transmis ca de maine vor desface contractul de munca pentru ca au primit decizia. Intrebarea mea este daca pot face acest lucru(adica desfacerea contractului in aceasta situatie) daca tata afla in concediu medical? si daca are vreo sansa sa faca contestatie de recalculare daca nu este de acord cu pensia calculata? Si cum poate sa-si cere sa nu inceteze contractul de munca? (sper sa fiu inteles si cer scuze pentru greselile gramaticale) Mutumesc anticipat