avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate anca@qui

Activitate anca@qui

Dupa cum ziceam :), sper sa nu aveti vreodata in familie sau nevoie de sistemul din aceasta tara pentru vreo problema de sanatate sau asistenta persoane cu dizabilitati! Atat!
Regulamentul Casei de pensii prevede 18 luni. Nu inteleg ce va "agitati" atat. Eu am cerut un sfat nu sa mi se tina morala. Nu aveti o solutie va rog sa nu mai raspundeti. E atat de simplu!
Dupa cum spuneam, nu am o probblema sa platesc cat mi se cere pentru deplasare. Inteleg ca economic, notarul in timpul deplasarii ar fi facut x suma daca statea la birou. Dar NU vor sa se deplaseze!
Pe card. Dar daca nu e valabila procura nu o mai vireaza pe card, in contul ei :) si nu mai vine talonul de pensie la tata acasa

pffff se vede treaba ca habar nu aveti ce inseamna sa ai o persoana cu dizabilitati sau imobila in casa sau in grija sau macar sa va pese!



Si dvs din recunostinta pentru ca v-a ajutat, scrieti asta pe un forum public. Si va mai mirati de ce unii notari sunt :lipsiti de umanitate".
Cam de asta. Trebuia sa va puna sa o carati pe bunica in sediul biroului si sa scrie

Am o problema cu sistemul legal nu cu notarul. Nu mi se pare nici uman nici normal ca o persoana complet nedeplasabila sa nu poata beneficia de nici un fel de asistenta la domiciliu sau locul de rezidenta! Platim taxe inclusiv pentru astfel de situatii. Nu mai vorbesc ca totul a devenit atat de monetizat... cum adica vine dar pt sume mai mari? Pai nu mi-a zis nimeni o suma iar eu sa o refuz! Si nu e banca e Casa de Pensii!
Persoana este constienta si are discernamant. Singura problema e lipsa mobilitatii!
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru urmatoarea situatie: matusa mea (sora geamana tata) , varsta 75 ani, incadrata cu grad de handicap grav, nedeplasabila si aflata intr-un centru rezidential pentru persoane varstnice, are nevoie de asistenta notariala pt a semna procura prin care il imputerniceste pe tatal meu pt conturile ei bancare, inclusiv cel de pensie si in relatia cu Casa de Pensii. Va cer sfatul pentru ca acest lucru trebuie facut anual, max la 18 luni, deoarece Casa de Pensii nu recunoaste nici o procura pe termen mai mare de 18 luni si ii sisteaza plata pensiei (s-a intamplat deja de 2 ori pana acum). Problema mea mare e ca fiind nedeplasabila, nu pot ajunge cu ea la notar in Bucuresti. In ultimii ani, abia am reusit sa o punem in masina, iar la notar in Bucuresti, nici macar nu a vrut sa coboare sa o vada. A trebuit sa o caram pe scari in brate 2 persoane. E ceva ingrozitor si inuman! Deasemeni, am incercat sa gasesc notar sa vina, contra cost normal!, dar toti m-au refuzat. Exista cadru legal sa impun cuiva deplasarea pana acolo?
multumesc mult pentru ca ati avut rabdarea de a citi acest text