avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate iepurache2004

Activitate iepurache2004

in urma unui accident masina fiului meu a fost distrusa in totalitate,impozitul se calculeaza pana la data accidentului sau pana la finalul anului,cine imi da hartie de daune totale ptr a dovedi la administratia financiara ca masina este inutilizabila impozitul fiind deja platit pentru primul semestru. politia a eliberat o hartie de reparatie dar agentul constatator considera ca e dauna totala. cum procedez ptr ca nu mi se pare normal sa platesc ptr un lucru care nu mai poate fi folosit impozit. eu nu am putut lua legatura cu firma asiguratoare a vinovatului ancheta fiind inca in desfasurare,nu mi s/a dat copie dupa polita rca,se pare ca nici nu exista polita rca pe auto vinovat
Multumesc pt precizari
Referitor la prima parte a precizarii,sigur,in cazul meu ,soferul vinovat este si propietarul auto implicat,atat din constatarea politiei (dupa verificari in baza de date)cat si declaratiei sale personale si pasagerulu din dreapta.A ramas sa fiu anuntat de agentul de politie care se ocupa de caz,daca soferul vinovat prezinta asigurarea rca (in caz ca are!).Nu am inteles la ce se refera"hotarare definitiva si irevocabila prin care se constata comiterea infractiunii de conducere sub influenta bauturilor alcoolice."Nu este suficienta constatarea organelor de politie?sau e vorba de hotararea finala a tribunalului, lui urmand sa i se deschida dosar penal,pt accident / conducere in stare de ebrietate,vatamare corporala,..etc?
am consultat un agent de la o firma de asigurari care mi-a precizat ca asigurarea rca se refera la autoturism si nu la conducatorul auto,fapt confirmat si de normele rca in vigoare.

Referitor la partea II-a a precizarii,am inteles ca nu pot fi conexate cauzele in dosarul penal.Normal ca ma pot constui parte civila vatamata in alt proces sau poate exista o cale amiabila de intelegere pt daune morale,etc .

as vrea sa stiu daca polita rca a unui sofer beat la volan care a produs un accident asigura despagubirea masinii lovite si a victimei.
uni spun ca da,alti spun ca nu, Asigurarea celui vinovat despagubeste chiar daca era sub influenta bauturilor alcoolice?. asiguratorul va recupera apoi despagubirea de la cel vinovat?
mutumesc pentru atentia acordata.
am fost la polite si din spusele agentului,situatia sta cam asa:
- cel de la volan este incadrat la multe abateri=dosar penal
- a fugit din spital,a refuzat testare alcoolemie si recoltare sange
- dupa ce sa trezit din betie a spus ca masina este a lui.
- nu avea itp
- urmeaza sa vina in Udriste sa aduca sau sa dovedeasca ca are sau nu RCA
- mi sa dat o hartie necesara pt reparatii unde sunt trecute avariile,ce sa vazut la prima constatare de la fata locului(ce nu mai e cazul,dauna fiind totala)
Agentul mia spus ca e putin probabil sa mai recuperz ceva din daune deoarece soferul vinovat fiind sub influenta alcoolului,asiguratorul RCA(daca are polita!) nu plateste in acest caz nimic....asa e legea X-(
Poate numai sa ma adresez la Fondul de protectie a victimelor strazii ,sa le
expun situatia si ma ajuta ei,daca nu sau in continuare sa ma adresez tribunalului dar e de durata.
Nu am inteles bine de la dumneavoastra,asiguratorul meu ma poate sprijini ?exista baza legala?
Este bine sa scot certificat de la IML?
lndines a scris:

Este vorba de raspunderea civila auto RCA , ati spus ca nu aveti asigurarera CASCO, dar mai este si RCA , o alta forma de asigurare auto, doar nu ati circulat fara asigurare. ... ??!! in caz de accident asiguratoirul dvs. va plati o parte din costurile de reparatii, daca celalalt conducator nu are asigurare..



mam interesat la un agent care face asigurari RCA
- nu exista reglementare legala la nicio firma in care asiguratorul meu va plati o parte din costurile de reparatii, daca celalalt conducator nu are asigurare..
am asigurare rca ,sigur si cealalta masina trebuie sa fie asigurata deoarece era inmatriculata B 28 ...care sunt pasii de urmat ma adresez asiguratorului cu procesul verbal de la politie? masina mea nu mai poate fi deplasata decat pe platforma,merg cu platforma la ei?exista baza legala sa imi recuperez o parte din daune? atat din felul in care arata masina cat si din constatarea politiei daunele sunt totale
scuze dar nu stiu la ce se refera asigurarea comuna. Spuneti ca asiguratorul va plati despagubirile, apoi le va cere prin proces celui care a fost vinovat de producerea accidentului.De acord,dar care asigurator al meu sau al propietarului masinii furate care saracu nare nicio treaba ca ala ia furat masina sia dat cu ea in mine,hotul se duce la jilava sau e vai de steaua lui...si ajungem de unde am plecatX-(
Daca ar fi angajat ar fi un caz fericit dar pana se pronunta instanta ,procese si ifatisari,din ce am mai vazut pe net e un fel de lupta cu morile de vant,(apropos mia fost sparta masina acu 3 ani si nici pana azi nu am primit vreun raspuns de la polite,dar asta e alta poveste) stiti cum e...hotul cu un pacat si noi cu restu..:((
Ala o fi angajat sa zicem dar luna asta se mai duce la munca dar de maine pa..si daca o mai avea si alte probleme din urma ii conexeaza cauzele ,ia ceva timp de gandire la racoare,si pagubasul ...:sorry:
buna ziua ,am avut un accident.un auto mercedes mia taiat calea pt un viraj la stanga din sens opus ,eu mergand normal catre inainte.impactul sa produs cu pagube totale pt mine( botul .caroseria,motorul sunt bune pt remat),a venit politia rutiera,normal ca vinovat era ala,dar surpiza,am aflat apoi k ala era zdrente,0,9 la mie ,cred ca era si drogat,masina era furata ,Acu eu cum o rezolv daca exista rezolvare?Ala si o ia pe cale legala privind legislatia rutiera pt ce a facut,iar eu poate numa sal dau in judecata,sa ma constitui parte civila intrun proces,dar daca ala nu are nici dupa ce bea apa.....???:(.Nu am casco,golful 3 al meu are peste 8 ani si nu puteam face asigurare conf legii! Exista vreo sansa sa recuperez ceva sau devin pieton pt o foarte lunga si nedefinita perioda de timp.


cu multumiri
Discuție accident usor
buna ziua,am o mica /mare problema,de fapt doua dar in fine sa o luam pe rand.
- am vandut masina,am luat banu,am scoso de la circa financiara dar nu mai dau de noul propieatar sai dau hartiile pt a o inscrie in termenul legal de 30 de zile.O sa ma duk la politie sa o radiez si gata.Mai am vreo obligatie?
- am un prieten kare a fost accidentat usor el circula pe drum cu prioritate si din lateral a aparut un auto cu care a avut un accident usor.Un echipaj de politie din zona au spus sa o rezolve pe cale amiabila.Cel in culpa si-a recunoscut vina, avea masina in leasing,urmand k a doua zi sa se intalneasca pentru ai da dovada RCA necesare pentru reparatiilor.S-a luat numele soferlui,nr auto ,date identificare ,s-au facut poze la fata locului de catre pagubas.Dar nici pana in prezent cel in culpa nu a mai aparut(auto al sau fiind şifonat bine).Păgubasul s-a dus la politie la accidente usoare in sect 4,pe Spali/Vitan,cu auto,date,foto, a dat declaratie cu martori,s-a fakut constatarea de catre agentul de politie de akolo,s-a eliberat un PV pt reparatii si circulatie pe 30 de zile si atat.Cel vinovat nu sa prezentat nici pana azi sa reglementeze problema,la telefon nu raspunde,agentul de circulatie de la constatari a zis k trimite o instiintare sa se prezinte dar acesta nu aparut de loc.Termenul de prezentare cica ar fi de 30 de zile,dar pana aku negativ.
Cum trebuie procedat in continuare? reparatile sunt destul de costisitoare e un auto marca VW Golf,nu are posibilitatea de reparatie in regim propiu si cine garanteaza despagubirea pana la urma?
Auto implicat( Logan )era avariat destul de rau,putea sai fenteze pe cei de la asigurari?? îi trebuia PV de la politie sau a dat-o busita in parcare?
Care e rezolvarea???
Multumiri pt intelegere!!