Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit ptr cu masina daune totale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit ptr cu masina daune totale

in urma unui accident masina fiului meu a fost distrusa in totalitate,impozitul se calculeaza pana la data accidentului sau pana la finalul anului,cine imi da hartie de daune totale ptr a dovedi la administratia financiara ca masina este inutilizabila impozitul fiind deja platit pentru primul semestru. politia a eliberat o hartie de reparatie dar agentul constatator considera ca e dauna totala. cum procedez ptr ca nu mi se pare normal sa platesc ptr un lucru care nu mai poate fi folosit impozit. eu nu am putut lua legatura cu firma asiguratoare a vinovatului ancheta fiind inca in desfasurare,nu mi s/a dat copie dupa polita rca,se pare ca nici nu exista polita rca pe auto vinovat
daca masina fiului dvs este achizitionata in sistem leasing atunci treuia sa va dea o factura pe care o sa mentioneze "epava", cu aceast factura mergeti la Primarie la serviciul Impozite si taxe si asa o sa efectueze radierea masinii....in cazul in care nu este achizitionata in leasing...firma asiguratoare in baza unui deviz estimativ oferit de servisant va emite adresa prin care va specifica valoarea pagubei...si in cazul in care este considerata dauna totala va emite oferta de despagubire atat pentru suma oferita cat si pentru "epava" daca este cazul.....deci luati legatura cu firma de asigurari...daca ancheta este in desfasurare va recomand sa lecturati pv de contraventie....acolo este mentionata si firma asiguratoare a vinovatului....
In cazul in care in urma accidentului au fost si victime....sau accidentati....trebuie sa va emita ANEXA 2...si acolo este mentionata firma asiguratoare RCA.....succes!