avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate sorescu_i

Activitate sorescu_i

Răspuns la discuția vanzare srl cu datorii
Imi cer scuze, eu nu am gasit cea mai buna exprimare in mesajul initial. Noii asociati vor fi persoane fizice. Datoriile firmei sunt (si) catre doua persoane juridice (2 srl-uri). Contractele de imprumut sunt deja expirate de luni bune (ma gandesc la o antedatare a unor acte aditionale de prelungire a lor) si s-au incheiat folosindu-se de faptul ca unul dintre asociati avea aceasta calitate in toate cele 3 firme. Ce am uitat sa va intreb e si ce se intampla cu mijloacele fixe (care au o oarecare valoare). Mi se propusese o varianta gen "noii asociati nu platesc o perioada de .... vin vechii asociati si isi iau jucariile (mijloacele fixe) inapoi."
Buna ziua!
Trebuie sa fac cesionarea partilor sociale ale unui srl cu datorii (la alte doua srl-uri ). Partile soc vor fi vandute la valoarea nominala din actul constitutiv, iar printr-un alt act separat (ori anexat hotararii aga de cesionare) va trebui sa stipulez ce se va intampla cu datoriile firmei si cat timp li se ofera noilor asociati sa achite firmelor ce au imprumutat srl-ul datoriile srl-ului ce se vinde. Sincer, sunt intr-o mare ceata (cu privire la actele ce trebuiesc intocmite, formalitati, clauze specifice acestei situatii ...) #-o
As aprecia orice ajutor pe care mi l-ati putea oferi!