Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare srl cu datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare srl cu datorii

Buna ziua!
Trebuie sa fac cesionarea partilor sociale ale unui srl cu datorii (la alte doua srl-uri ). Partile soc vor fi vandute la valoarea nominala din actul constitutiv, iar printr-un alt act separat (ori anexat hotararii aga de cesionare) va trebui sa stipulez ce se va intampla cu datoriile firmei si cat timp li se ofera noilor asociati sa achite firmelor ce au imprumutat srl-ul datoriile srl-ului ce se vinde. Sincer, sunt intr-o mare ceata (cu privire la actele ce trebuiesc intocmite, formalitati, clauze specifice acestei situatii ...) #-o
As aprecia orice ajutor pe care mi l-ati putea oferi!
buna ziua,
nu este chiar atat de greu sa faceti aceste formalitati.
In primul rand asociatii srl-ului ce se vinde vor trebui sa emita o hotarare in care sa apara noii cumparatori, pretul vanzarii si obligatiile cesionarilor (modul de stingere al obligatiilor).
Se va intocmi apoi contractul de cesiune parti sociale in care cei doi cesionari isi vor asuma obligatia de plata a datoriilor srl-ului cesionat . Aceasta este varianta cea mai practicata de cedenti. De asemenea vanzarea la valoarea nominala este purtatoare de costuri minime pentru toate partile contractante.
In ce priveste cesionarii, daca acestia isi cunosc si-si apara intersele pot introduce in Contractul de vanzare a partilor sociale diferite clauze, insa asa cum am spus depinde de interesul acestora.
In ce priveste speta dumneavoastra consider ca textul contractului de cesiune trebuie sa cuprinda clauze simpliste si totodata favorabile cedentului, prin care acesta sa fie exonerat de orice raspundere personala.
De asemenea, partile pot stabili cine va suporta toate cheltuielile necesare publicitatii tranzactiei.
Se va intocmi act aditional,act constitutiv actualizat si impreuna cu formularele specifice ce se gasesc la ORC se vor depune actele . Costuri minime estimative 870 - 900 lei.(taxe ORC + avizare acte).
sorescu_i a scris:

Buna ziua!
Trebuie sa fac cesionarea partilor sociale ale unui srl cu datorii (la alte doua srl-uri ). Partile soc vor fi vandute la valoarea nominala din actul constitutiv, iar printr-un alt act separat (ori anexat hotararii aga de cesionare) va trebui sa stipulez ce se va intampla cu datoriile firmei si cat timp li se ofera noilor asociati sa achite firmelor ce au imprumutat srl-ul datoriile srl-ului ce se vinde. Sincer, sunt intr-o mare ceata (cu privire la actele ce trebuiesc intocmite, formalitati, clauze specifice acestei situatii ...) #-o
As aprecia orice ajutor pe care mi l-ati putea oferi!

Datoriile firmei rămîn ale ei, indiferent de ce veţi specifica în actul de cesiune.
Chiar credeţi că prevederile referitoare la termenul de achitare a datoriilor de către cesionari vor fi opozabile creditorilor societăţii? Că aceştia vor fi ţinuţi să le respecte, mai ales dacă creanţele lor au ajuns deja la scadenţă?

Liviu S.Bordaş
1.orice cesiune ar trebui notificata creditorilor pentru a incerca sa se obtina o esalonare sau o rediscutare a acestora. Depinde de managementul noilor administratori, de abilitatea lor pentru a obtine ceea ce vrea.
2. prin inserarea termenului de plata a creantelor in contractul de cesiune cedentul isi consolideaza pozitia de "persoana de buna credinta" si paseaza toate responsabilitatile sale.
Interesul in cesiunea de parti sociele pusa in discutie este pur si simplu "pasareaa responsabilitatilor", intr-o maniera cat mai simplista si mai ieftina. Ca atare, persoana care a solicitat consiliere trebuie indrumata in acest sens.

Septimiu
septimiubujgoi a scris:

1.orice cesiune ar trebui notificata creditorilor pentru a incerca sa se obtina o esalonare sau o rediscutare a acestora. Depinde de managementul noilor administratori, de abilitatea lor pentru a obtine ceea ce vrea.
2. prin inserarea termenului de plata a creantelor in contractul de cesiune cedentul isi consolideaza pozitia de "persoana de buna credinta" si paseaza toate responsabilitatile sale.
Interesul in cesiunea de parti sociele pusa in discutie este pur si simplu "pasareaa responsabilitatilor", intr-o maniera cat mai simplista si mai ieftina. Ca atare, persoana care a solicitat consiliere trebuie indrumata in acest sens.

Septimiu

Ce responsabilităţi să paseze? Răspunderea pentru datorii este a societăţii, nu a asociatului, fie el şi cedent. Iar dacă, prin faptele săvîrşite, ar atrage asupra sa răspunderea penală, aceasta este strict personală, deci nu avem a discuta asupra ei.

Presupunînd, totuşi, că asociatul ar fi cel obligat, nu poate notifica creditorilor cesiunea unei datorii. Sau poate, da' n-are niciun efect juridic.

Cred că în sensul acesta trebuie îndrumat. Nu în sensul de a încheia nişte acte care nu-i folosesc la nimic.
Cesionarii trebuie informaţi asupra datoriilor societăţii. Atît. Încolo, e treaba lor cum şi cînd va achita societatea datoriile. Cedentul n-are nicio treabă, decît dacă, la contractarea datoriilor, s-a obligat solidar cu societatea. Iar de solidaritatea asta nu-l scapă actul adiţional, orice clauze ar avea, aceste clauze nefiind opozabile creditorilor faţă de care s-a obligat în solidar.

Liviu S.Bordaş

da, ai dreptate, raspunderea este a societatii, insa si asociatii pot fi trasi la raspundere conform legii 185/2006. a cumpara partile sociale ale unei societati implica raspunderi. insa daca ma gandesc mai bine, cesionari vor fi alte doua srl-uri, asa ca e discutabila raspunderea.
In ce priveste notificarea cesiunii de parti sociale, personal, am asistat la o astfel de speta in care cedentul de parti sociale a creat s.a.-ului f. multe datorii exigibile, iar prin grija cesionarului s-au esalonat, s-au achitat iar societatea in cauza are si profit. Modul de lucru al vechilor actionari a dus la crearea respectivului incident, iar cei noi au avut o atitudine extraordinara reusind ceva la care nu se mai gandea nimeni.
Daca cedentul s-a obligat in solidar si aceasta raspundere poate fi cedata cu acordul creditorului.