avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate SPX77

Activitate SPX77

Multumesc pentru aplauze, dar nu ma ajuta. Nimeni nu a trecut prin situatia asta? Multumesc.
Buna ziua,

In urma cu ceva timp s-a schimbat legislatia in ceea ce priveste achizitia cu TVA de 5% a locuintelor. Stim cu totii ca acum o persoana fizica poate beneficia de aceasta impozitare redusa si la cumpararea unei a doua locuinte.

Ne-am decis sa dam avansul pentru o alta locuinta, inainte de a intra in vigoare aceste modificari. Am incheiat cu un dezvoltator un precontract de vanzare-cumpare, dar pe numele socrilor, avand in vedere ca noi am beneficiat de o locuinta cu 5% TVA. Avansul l-am platit tot prin intermediul socrilor, virand banii nostri in contul lor.

Doresc sa preiau antecontractul prin cesionare, dar nu doresc ca dezvoltatorul sa returneze banii catre socrii, iar eu sa ii dau din nou. Ce solutii exista ca banii sa ramana la dezvoltator, dar sa figuram ca noi i-am dat? Trebuie socrii sa faca act de donatie? Exista alte solutii?

Restul de bani vor fi platiti prin credit ipotecar.

Multumesc.
Răspuns la discuția Izolatie fonica inexistenta
@Popa Gheorghe: va multumesc frumos pentru raspunsul primit. La fel si ynocentta.

Bineinteles ca izolarea fonica este prevazuta in proiect. Chiar s-au laudat si si-au facut reclama pe aceasta chestiune. Problema mea este ca nu stiu cum pot dovedi ca izolatia fonica nu exista sau este de proasta calitate. E foarte fain sa aud vecinul cand aprinde becul in casa. Traiesc impreuna cu ei. Suntem o mare familie.
Buna ziua,

Va scriu in disperare de cauza. M-am mutat de aproximativ un an, intr-un ansamblu rezidential. Toate bune si frumoase, pana ce s-au mutat si vecinii de deasupra mea care imi fac viata un calvar. Din cauza izolatiei fonice (care nu cred ca exista) aud tot ce se intampla in casa lor. Am discutat de nenumarate ori cu ei sa o lase mai incet, dar nu exista zi in care sa nu faca tambalau. Au si copii care imi tropaie non stop in cap, muzica data tare etc. Eu ma culc si ma trezesc deodata cu ei.
Exista vreo cale prin care sa oblig constructorul sa faca izolatie fonica? Ce sanse am daca il actionez in instanta? Se poate numi acest lucru un viciu ascuns? La OPC se poate rezolva?
Am trait toata viata la bloc, dar ce am patit aici, nu am patit nicaieri.
Va multumesc.