avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate lllllllll

Activitate lllllllll

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Oug 79/2017
Multumesc pentru raspuns;
Mai am o neclaritate daca ma puteti ajuta: acel " salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni " cum se considera; ia in calcul si "indemnizatia cf OUG" sau nu? repet, salariul brut pe fluturas a fost redus in cazul meu si a fost adaugata o linie separata numita "compensatie OUG" , totalul venitului este la fel
Discuție Oug 79/2017
Dupa intrarea in vigoare a OUG79/2017 angajatorul a schimbat salariul brut/ respectiv venitul net, in sensul ca au scazut pe fluturas, adaugand in schimb o linie noua < compensatie OUG/79/2017>; venitul total luat in mana a ramas la fel insa, ma intreb daca, in cazul calculului unei indemnizatii de somaj sau de crestere copil se va lua si aceasta compoensatie sau doar ce este efectiv la <venit net>, care este sensibl redus.
Buna ziua, am cateva intrebari referitoare la indemnizatia de somaj; am citit si legislatia dar am nevoie de confirmare pe cateva aspecte sa vad ca am inteles clar:
- ai dreptul sa depui cerere pt indemnizatie timp de 12 luni de la data desfacerii contractului de munca(concediere); deci chiar daca depui dupa 6 luni vei primi indemnizatia tot timp de 12 luni ( presupun ca la 16 ani vechime neintrerupta se primeste 12 luni somaj); intreb asta pentru ca am calculat ca, daca raman insarcinata in urmatoarele luni as putea beneficia de indemnizatie pt crestere copilului pe media veniturilor incasate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani inaintea nasterii copilului; daca intru pe somaj imediat scade media venitului si imi scade indemnizatia; ar fi mai avantajos sa am maxim 5 luni de somaj si restul salarii (daca am calculat bine)
- sau, chiar daca intru in somaj imediat dupa incetarea contractului, pot sa aleg ca cele 12 luni de venit pt indemnizatie sa fie luate doar din salarii? sau legea te obliga sa iei in calcul stric ultimele 12 luni cu venit chiar daca e somaj?
-salariile compensatorii primite se iau in calcul pt somaj? fac parte practic din veniturile incasate in ultima luna dar, de la oficiul de somaj mi s-a spus ca nu
- cum se calculeaza concediul prenatal( daca mai exista) daca nu lucrezi si daca nici nu te-ai inregistrat la somaj? dar in cazul in care esti pe somaj?