avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate elenamitrea

Activitate elenamitrea

Buna ziua ,
Potrivit Codului Fiscal art 76 alin 2 lit o, remuneratia administratorului este asimilata unui venit din salarii , drept urmare, se retin si platesc toate contributiile aferente unui salariu . Intrebarea mea este : exista vreo limita minima lunara a acestui venit (remuneratia administratorului ), se poate stabili mai putin de 1900 lei ?
Multumesc
Răspuns la discuția incadrare
studii superioare
Discuție incadrare
Buna ziua ,
ce incadrare se potriveste pentru o persoana care a terminat facultatea de geografie , program de studii planificare teritoriala ?Mentionez ca postul ce va urma a fi ocupat presupune sa mentina legatura cu cadastru si cei de la Cartea funciara , fara a interveni pe dosarele pe care le depune.

Multumesc pentru sprijin
Discuție COD COR
Buna seara ,
cu ce cod COR poate fi incadrat cineva care are un certificat de absolvire pentru tehnician superior drumuri si poduri ?
Multumesc
Abrogata a fost lit a art 52 alin 1, asa cum am scris in mesajul initial, . Abrogarea s-a facut prin Decizia Curtii Constitutionale 261/2016

Clar , daca suspend contractul pt absente nemotivate il raportez in Revisal , dar este obligatoriu sa-l suspend ?
Este corect doar sa inregistrez absentele nemotivate fara sa suspend contractul ?

Multumesc
Buna ziua ,

ma puteti ajuta si sa-mi spuneti daca absentele nemotivate se raporteaza in Revisal ?
Stiu ca potrivit art 51 alin 2,CIM-ul POATE fi suspendat , deci nu este obligatoriu. In acelasi timp lit a a art 52 alin 1 din Codul muncii a fost abrogata .

Care este varianta corecta ? Se raporteaza sau nu in Revisal ?

Mentionez ca in ROI nu este specificat acest lucru, doar ca dupa 3 zile de absente nemotivate se desface contractul de munca , binenteles dupa cercetarea disciplinara prealabila

Multumesc
Buna ziua ,
in situatia in care un angajat cere concediu fara plata , contractul este suspendat in Revisal , se termina perioada , este raportata si incetarea suspendarii , urmeaza o alta perioada pentru care se solicita suspendarea contractului ( tot concediu fara plata) , dar la sf lunii angajatul aduce si un concediu medical care acopera prima perioada de suspensare si o parte din cea de a doua .
Ce se poate face in acest caz ?
Multumesc
Buna ziua ,

am persoana angajata cu norma intreaga conform CIM, adica 8h/zi, 40 h /saptamana, dar lucreaza astfel : marti 10 h, miercuri 10h, vineri 10 h si sambata 10 h.
Perioada de repaus este duminica si luni . Este corect ?
Ar trebui sa vin cu o precizare in regulamentul intern pentru acest program , tinand cont de aceasta repartizare?
Nr de ore lucrat este tot de 40 h.
Mentionez ca in Revisal inregistrarea este pe 8h/zi
Răspuns la discuția Stagiu practica
In ordinul 3955/2008 se stabileste contractul cadru ce se incheie intre organizatorul de practica, partenerul de practica si student
Art 4 alin 4 al acestuia prevede "Partenerul de practică poate totuşi acorda practicantului o indemnizaţie, gratificare, primă sau avantaje în natură, specificate la art. 12
Mai jos aveti si un link de pe site dvs : www.avocatnet.ro/articol_122...
Buna ziua,
In cazul primirii unui student in vederea efectuarii practicii, daca acestuia nu i se incheie un contract de munca , intrucat legea permite o astfel de situatie , indemnizatia pe care o primeste ce regim fiscal are ? Este prins in declaratia 112 ?
Care este beneficiul angajatorului?
Multumesc.